„Później już wszystko zamurowali, żeby Polacy nie widzieli, co się dzieje w getcie”

Muzeum Getta Warszawskiego zaprasza na czwarty film z cyklu „Był mur”. 16 listopada minie 80 lat od zamknięcia granic getta warszawskiego. Muzeum Getta Warszawskiego we współpracy z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i przy wsparciu patronów przypomina tę datę. Wydarzeniom rocznicowym towarzyszy kampania społeczna „Był mur”, pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy Wybrane przez Dział Naukowy MGW i publikowane tutaj fragmenty filmów to część Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego, które udostępnia je nam w ramach współpracy pomiędzy naszymi instytucjami.

Rozmowy z cywilami-warszawiakami i żołnierzami-weteranami AK przybliżają czas, w którym jesienią 1940 r. mieszkańców Warszawy podzielił mur. Ostateczne zamknięcie granic getta warszawskiego nastąpiło 16 listopada 1940 r.

…były fragmenty w murach, że nie było cegły (jeszcze takie początki), były druty kolczaste. Nieraz widziałam te dzieci chodzące tam po ulicach. A później już wszystko zamurowali, żeby Polacy nie widzieli, co się dzieje w getcie.” – mówi „urodzona w Warszawie w 1936 roku, w kwietniu” Wanda Kierzkowska, z d. Marynowska