„Pamiętam ten mur (…) na tej Chłodnej te dwa chodniki, taki ceglany mur”

Muzeum Getta Warszawskiego zaprasza na dziewiąty film z cyklu „Był mur”. 16 listopada minie 80 lat od zamknięcia granic getta warszawskiego. Muzeum Getta Warszawskiego we współpracy z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i przy wsparciu patronów przypomina tę datę. Wydarzeniom rocznicowym towarzyszy kampania społeczna „Był mur”, pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy Wybrane przez Dział Naukowy MGW i publikowane tutaj fragmenty filmów to część Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego, które udostępnia je nam w ramach współpracy pomiędzy naszymi instytucjami.

Rozmowy z cywilami-warszawiakami i żołnierzami-weteranami AK przybliżają czas, w którym jesienią 1940 r. mieszkańców Warszawy podzielił mur. Ostateczne zamknięcie granic getta warszawskiego nastąpiło 16 listopada 1940 r.

Pamiętam ten mur, pamiętam mur, to było straszne, na tej Chłodnej te dwa chodniki, taki ceglany mur”– mówi Wanda Kierzkowska z d. Marynowska, urodzona w Warszawie w 1936 r. „Pamiętam ten pomost drewniany i schody drewniane, jak Żydzi mogli przechodzić z jednej strony na drugą po tym pomoście. On był wysoki, to pamiętam dokładnie. Później był gdzieś następny mur. Mój dziadek miał drukarnię na Żelaznej, nazywał się Ignacy Szatkowski, miał na Żelaznej i tam też gdzieś był w pobliżu mur.”