„Mur getta widziałam”
Muzeum Getta Warszawskiego zaprasza na ósmy film z cyklu „Był mur”. 16 listopada minie 80 lat od zamknięcia granic getta warszawskiego. Muzeum Getta Warszawskiego we współpracy z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i przy wsparciu patronów przypomina tę datę. Wydarzeniom rocznicowym towarzyszy kampania społeczna „Był mur”, pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy Wybrane przez Dział Naukowy MGW i publikowane tutaj fragmenty filmów to część Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego, które udostępnia je nam w ramach współpracy pomiędzy naszymi instytucjami.
Rozmowy z cywilami-warszawiakami i żołnierzami-weteranami AK przybliżają czas, w którym jesienią 1940 r. mieszkańców Warszawy podzielił mur. Ostateczne zamknięcie granic getta warszawskiego nastąpiło 16 listopada 1940 r.
„Mur getta widziałam” – mówi Wanda Kierzkowska z d. Marynowska, urodzona w Warszawie w 1936 roku. „Miałam przyjaciela Sewka. [Mój] ojciec, jak szli do getta, prosił [jego] rodziców… Bo ja się z tym Sewkiem przyjaźniłam, bo jeszcze miałam siostrę – siostra nie żyje, była półtora roku starsza ode mnie – i myśmy się bardzo przyjaźnili z Sewkiem, razem się bawiliśmy, drzwi w drzwi mieszkaliśmy. Jak oni szli do getta, to ojciec poprosił, że my Sewka ukryjemy, ale jego rodzice się nie zgodzili. Powiedzieli, że nie będą się rozłączać z rodziną, z dziećmi„.