MGW na wystawie w Muzeum Katyńskim
14 kwietnia w Muzeum Katyńskim w Warszawie odbył się wernisaż wystawy plenerowej „Propaganda nad grobami – 80. rocznica odkrycia dołów śmierci w Katyniu”, która powstała w ramach obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wśród plansz składających się na wystawę znajduje się m.in. tablica z informacjami o Muzeum Getta Warszawskiego.
W tym roku przypada 80. rocznica ujawnienia zbrodni katyńskiej: 13 kwietnia 1943 niemiecka propaganda opublikowała informacje na temat odkrycia w lesie pod Smoleńskiem zamordowanych przez funkcjonariuszy NKWD masowych grobów polskich obywateli. Do zbrodni, w której zamordowanych zostało ok. 22 tys. polskich obywateli, głównie jeńców wojennych, doszło wiosną 1940 roku z rozkazu najwyższych władz Związku Radzieckiego. Większość zamordowanych pod Katyniem osób stanowili przedstawiciele elit intelektualnych II RP. Związek Radziecki nie przyznawał się do zbrodni katyńskiej aż do 1990 roku.
Wystawa Muzeum Katyńskiego „Propaganda nad grobami” opowiada o tym, jak mord na obywatelach polskich oraz tragedia ich rodzin stały się przedmiotem propagandy dwóch dyktatur – niemieckiej i radzieckiej. Na planszach, składających się na wystawę, prezentowane są publikacje prasowe, archiwalne zdjęcia oraz plakaty propagandowe. Jedna z plansz poświęcona jest Muzeum Getta Warszawskiego, które jest partnerem wystawy.
Szacuje się, że w II wojnie światowej Polski broniło nawet do 100 tys. Żydów: stanowili oni ok. 7% kadry oficerskiej. Do niewoli radzieckiej już w pierwszych miesiącach wojny trafiło ok. 20 tysięcy z nich. Według danych badaczy, wśród jeńców wojennych zgładzonych w Lesie Katyńskim znajdowało się co najmniej 438 Żydów.
Wystawa „Propaganda nad grobami – 80. rocznica odkrycia dołów śmierci w Katyniu” potrwa do końca czerwca.