Marsz Pamięci 2020

22 lipca ulicami Warszawy przejdzie, jak co roku, Marsz Pamięci. Będzie jednak zupełnie inny, niż do tej pory. MGW jest partnerem tego wydarzenia  

21 lipca 2020

Z powodu epidemii w tym roku nie odbędzie się jeden Marsz Pamięci. Jego organizator, Żydowski Instytut Historyczny, zaprasza do samodzielnego, indywidualnego przejścia trasy z przygotowanymi przez ŻIH drukowanymi mapkami. Będzie można się w nie zaopatrzyć w recepcji ŻIH, w siedzibie Gminy Żydowskiej oraz w JCC.

Za to trasa rozpoczyna się, jak co roku, przy Umschlagplatz (ulica Stawki 10) i kończy na ul. Chłodnej 20, przy Kamienicy Pod Zegarem – ostatnim miejscu zamieszkania Adama Czerniakowa – prezesa warszawskiego Judenratu, patrona tegorocznego Marszu. Razem z mapkami Żydowski Instytut Historyczny rozda Wstążki Pamięci, służące wypisaniu imienia ofiary oraz zawieszeniu na instalacji artystycznej, wybudowanej na ulicy Chłodnej. Tam, po przejściu Marszu, będzie można odebrać broszurę z wyborem z książki „Adama Czerniakowa dziennik getta warszawskiego”.

Data rozpoczęcia i zakończenia Marszu Pamięci to 22 lipca – 21 września. Nawiązują one do okresu trwania akcji likwidacyjnej warszawskiego getta.

Więcej szczegółów wydarzenia tutaj: http://www.jhi.pl/bl%E2%80%A6/2020-07-15-marsz-pamieci-22-lipca-2020

Wszyscy partnerzy wydarzenia: Fundacja Archeologia Fotografii, Gmina Żydowska w Warszawie, Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, Fundacja Shalom, Forum Dialogu, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, JCC Warszawa, Hillel Warszawa, Taube Center for the Renewal of Jewish Life in Poland Foundation, Muzeum Getta Warszawskiego, Pamięć Treblinki – Fundacja Ochrony Pamięci Obozu Zagłady w Treblince, Stowarzyszenie Drugie Pokolenie, Stowarzyszenie „Dzieci Holocaustu” w Polsce.

Anna Kilian

Zdj. ŻIH