„Kobiecy ruch oporu w gettach” | Podsumowanie webinarium
Muzeum Getta Warszawskiego rozpoczęło cykl comiesięcznych webinariów z okazji 80. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim. Gościem pierwszego spotkania, które odbyło się 18 stycznia, była Judy Batalion – kanadyjska pisarka, autorka bestsellera „The Light of Days: The Untold Story of Women Resistance in Hitler’s Ghettos”. Webinarium obejrzało blisko 150 osób.
Reportaż „The Light of Days” jest owocem naukowych badań autorki na temat żydowskich bojowniczek w gettach w czasie okupacji niemieckiej. Podczas pracy w Bibliotece Brytyjskiej natrafiła na publikację Freuen in di Gettos (jid. „Kobiety w gettach”), która stała się bezpośrednią inspiracją do „The Light of Days”. Książka Batalion opowiada o żydowskich kobietach – bojowniczkach ruchu oporu na ziemiach polskich podczas II wojny światowej: „dziewczyny z getta” korumpowały strażników gestapo, przemycały broń w bochenkach chleba i słoikach z marmoladą, pomagały budować systemy podziemnych bunkrów, zdobywały tajne informacje jako agentki wywiadu oraz dokonywały licznych aktów sabotażu. Książka została przetłumaczona na 22 języki, a jej ekranizację planuje Steven Spielberg, dla którego scenariusz przygotowuje Judy Batalion.
Podczas spotkania, które poprowadziła Masza Makarowa z Działu Edukacji MGW, Judy Batalion opowiedziała o swojej pracy nad książką oraz przybliżyła sylwetki wybranych bohaterek, m.in. Reni Kukiełki – jednej z kluczowych postaci reportażu. Pisarka odpowiedziała również na pytania słuchaczy dotyczące zarówno kwestii historycznych, jak i osobistych uczuć autorki podczas pracy nad tekstem. Na pytanie o tym, jakie przesłanie dzisiejsi czytelnicy mogą odnaleźć w historii żydowskich bojowniczek, odpowiedziała: „Te kobiety robiły to, co mogły. Walczyły o godność. Każdy mały czyn może doprowadzić do zmiany – i to właśnie jest bardzo inspirujące”.
Judy Batalion dodała również, że polskie tłumaczenie „The Light of Days” najprawdopodobniej ukaże się za kilka miesięcy.
Nagranie webinarium dostępne będzie w formie podcastu „Miasto za murem”, którego premiera odbędzie się w najbliższych tygodniach. Webinaria z okazji 80. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim będą odbywały się co miesiąc do końca roku.