Webinarium Judy Batalion | „Kobiecy ruch oporu w gettach. Nieopowiedziana historia”

Zapraszamy na webinarium z Judy Batalion, autorką bestsellera The Light of Days: The Untold Story of Women Resistance Fighters in Hitler’s Ghettos, które odbędzie się w środę 18 stycznia o godz. 18:00 na platformie ZOOM pod linkiem: https://zoom.us/j/96998314363

Pisarka opowie o fascynujących, ale i zapomnianych bohaterkach żydowskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej. Punktem wyjścia będzie jej bestsellerowa książka „The Light of Days: The Untold Story of Women Resistance Fighters in Hitler’s Ghettos”, wydana w 2021 roku.

„The Light of Days” – opowieść o wojnie, walce o wolność, wyjątkowej odwadze, kobiecej przyjaźni i sile przetrwania w obliczu ogromnych przeciwności losu – stała się bestsellerem „New York Timesa” i zdobyła nagrody „National Jewish Book Award” oraz „Canadian Jewish Literary Award”. Została przetłumaczona na 22 języki. Powstała również w wersji dla młodych czytelników. Jej ekranizację planuje Steven Spielberg, dla którego Judy Batalion współtworzy scenariusz.

1

Judy Batalion urodziła się w Montrealu. Jest wnuczką polskich Ocalałych z Holokaustu. Ukończyła historię nauki na Harvardzie, uzyskała doktorat z historii sztuki na Uniwersytecie Londyńskim. Pracowała jako kuratorka, nauczycielka akademicka i redaktorka; pisała eseje publikowane w New York Times, Washington Post, Jerusalem Post, Forward oraz Vogue. Zdobyła również doświadczenie sceniczne jako dramaturg i aktorka. Obecnie mieszka w Nowym Jorku z mężem i trójką dzieci.

Debiutowała jako pisarka w 2016 roku. Jej opowieści o trudnych relacjach rodzinnych i pokoleniowym przekazywaniu traumy zostały zebrane w książce „White Walls: A Memoir About Motherhood, Daughterhood, and the Mess in Between”.

Jej druga książka, czyli „The Light of Days”, jest owocem naukowych badań autorki w Bibliotece Brytyjskiej na temat żydowskich bojowniczek. Podczas nich Judy przypadkowo natknęła się na zakurzoną, starą książkę w języku jidysz – Freuen in di Ghettos („Kobiety w gettach”). Ten thriller o „dziewczynach z getta” stał się bezpośrednią inspiracją do powstania „The Light of Days”.

Ta pozycja literatury faktu przedstawia osiągnięcia żydowskich kobiet, które stały się bojowniczkami ruchu oporu na terenie ziem polskich podczas II wojny światowej. Były one świadkami brutalnych morderstw swoich rodzin, sąsiadów i całych społeczności, z których się wywodziły. Pod wpływem tych traumatycznych wydarzeń przeszły do walki z nazistowskimi oprawcami. Dzięki swojej odwadze, przebiegłości i nerwom ze stali „dziewczyny z getta” korumpowały strażników gestapo, przemycały broń w bochenkach chleba i słoikach z marmoladą, pomagały budować systemy podziemnych bunkrów, zdobywały tajne informacje jako agentki wywiadu oraz dokonywały licznych aktów sabotażu. Wiele z nich trafiło do katowni gestapo i obozów koncentracyjnych. Tylko nieliczne przeżyły piekło II wojny światowej.

Moderatorką webinarium będzie Masza Makarova z działu Edukacji Muzeum Getta Warszawskiego. Zapewniamy tłumaczenie z języka angielskiego na polski. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Spotkanie z Judy Batalion otwiera cykl webinariów związanych z 80. rocznicą powstania w getcie warszawskim organizowanych przez Muzeum Getta Warszawskiego.