„Historia osobista Tosi Altman” | Podsumowanie webinarium

16 lutego odbyło się kolejne webinarium Muzeum Getta Warszawskiego poświęcone powstaniu w getcie warszawskim. Tym razem naszym gościem był izraelski badacz Noam Leibman, który opowiedział o Tosi Altman, instruktorce młodzieżowego ruchu Ha-Szomer Ha-Cair, łączniczce, uczestniczce powstania w getcie. W spotkaniu uczestniczyło ponad 35 osób.

Podczas webinarium zatytułowanego „«Przed moimi oczyma umiera Izrael». Historia osobista Tosi Altman” Noam Leibman przybliżył historię młodzieżowego lewicowego ruchu syjonistycznego Ha-Szomer Ha-Cair, a następnie skupił się na biografii Tosi Altman (1918 – 1943), jednej z najbardziej aktywnych uczestniczek organizacji, która dołączyła do grona liderów ruchu w wieku zaledwie 20 lat.

Jesienią  1939 roku Altman powróciła z Wilna do okupowanej Warszawy, żeby zająć się reorganizacją żydowskiego ruchu oporu. Prowadziła korespondencję z innymi członkami Ha-Szair Ha-Cair, pozyskiwała środki finansowe na działalność organizacji, zdobywała fałszywe dokumenty. Jako łączniczka odwiedziła wiele miast w okupowanej Polsce, m.in. Kraków, Białystok, Łódź, Grodno, Częstochowę i Lwów.

W 1942 roku dołączyła do Żydowskiej Organizacji Bojowej. Działała po stronie „aryjskiej”, przemycając broń do getta. Powróciła do getta na kilka dni przed wybuchem powstania; była jedną z niewielu ukrywających się w bunkrze przy Miłej 18 osób, którym udało się wymknąć z niemieckiej obławy 8 maja 1943 roku. W trakcie webinarium Noam Leibman zaprezentował archiwalne listy i fotografie Altman, a także nagrania świadków, którzy znali ją osobiście. W drugiej części spotkania badacz odpowiedział na liczne pytania dotyczące działalności Ha-Szomer Ha-Cair, relacji żydowskiego ruchu oporu z polskim podziemiem oraz upamiętnienia kobiet – uczestniczek Powstania w Getcie Warszawskim.

Nagranie webinarium dostępne będzie w formie podcastu „Miasto za murem”, którego premiera odbędzie się w najbliższych tygodniach. Webinaria z okazji 80. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim będą odbywały się co miesiąc do końca roku.