Fotorelacja | Zwiedzanie Szpitala Bersohnów i Baumanów

Za nami już dwa oprowadzania po zabytkowym żydowskim Szpitalu Dziecięcym Bersohnów i Baumanów, przyszłej siedzibie Muzeum Getta Warszawskiego. Trzecie i ostatnie odbędzie się w niedzielę 10 września.

W czasie zwiedzania poznacie historię szpitala i ludzi z nim związanych. Jest to jedna z ostatnich możliwości zobaczenia tego budynku od wewnątrz przez rozpoczęciem budowy Muzeum Getta Warszawskiego.

Szpital Dziecięcy Bersohnów i Baumanów został wzniesiony według projektu Artura Goebela w latach 1876-1878 pomiędzy ulicami Sienną i Śliską. W latach 1924-30 budynek gruntownie przebudowano według projektu Henryka Stifelmana. Przed wybuchem wojny placówka posiadała 250 łóżek, a szpital był uznawany za jeden z najnowocześniejszych w Polsce. Od 1930 roku lekarzem naczelnym szpitala była dr Anna Braude-Heller.

Budynek Szpitala Bersohnów i Baumanów był świadkiem wielu historycznych wydarzeń. W 1940 roku znalazł się w obrębie getta warszawskiego i kontynuował pracę, którą lekarka szpitala Adina Blady-Szwajger nazwała w swoich wspomnieniach “nadludzką medycyną”. Od 1942 roku lekarze szpitala byli zaangażowani w prowadzenie badań nad chorobą głodową.

Spacery prowadzi Masza Makarowa z Działu Edukacji MGW. Jest przewodniczką miejską, historyczką i dziennikarką. Prowadzi bloga „Warszawa na pamięć” (@warsaw.to.remember) na Instagramie.

 

Najbliższe oprowadzanie odbędzie się w niedzielę 10 września o godz. 12:00.
Miejsce zbiórki to dziedziniec Szpitala Bersohnów i Baumanów przy Siennej 60.
Zapisy na wydarzenie zostały zakończone, bardzo dziękujemy za zainteresowanie spacerem!