Zwiedzanie Szpitala im. Bersohnów i Baumanów

Muzeum Getta Warszawskiego zaprasza do udziału w zwiedzaniu zabytkowego żydowskiego Szpitala dla Dzieci im. Bersohnów i Baumanów, przyszłej siedziby Muzeum.

Kiedy: 20 sierpnia (niedziela), godz. 12:00
24 sierpnia (czwartek), godz. 18:00
10 września (niedziela), godz. 12:00

Start: dziedziniec Szpitala im. Bersohnów i Baumanów (Sienna 60)

Osoby, które chcą wziąć udział w spacerze, bardzo prosimy o dokonanie rejestracji na wybraną datę: https://forms.office.com/e/XiBvGKXjda
Zwiedzanie będzie się odbywało w grupie 15 osób.
Prosimy o wcześniejsze przybycie w celu wypełnienia oświadczenia o zapoznaniu się z regulaminem zwiedzania.

Szpital dla Dzieci im. Bersohnów i Baumanów został wzniesiony według projektu Artura Goebela w latach 1876-1878 pomiędzy ulicami Sienną i Śliską. W latach 1924-30 budynek gruntownie przebudowano według projektu Henryka Stifelmana. Przed wybuchem wojny placówka posiadała 250 łóżek, a szpital był uznawany za jeden z najnowocześniejszych w Polsce. Od 1930 roku lekarzem naczelnym szpitala była dr Anna Braude-Heller.

Budynek Szpitala im. Bersohnów i Baumanów był świadkiem wielu historycznych wydarzeń. W 1940 roku znalazł się w obrębie getta warszawskiego i kontynuował pracę, którą lekarka szpitala Adina Blady-Szwajger nazwała w swoich wspomnieniach “nadludzką medycyną”. Od 1942 roku lekarze szpitala byli zaangażowani w prowadzenie badań nad chorobą głodową.

W czasie zwiedzania opowiemy Państwu historię szpitala i ludzi z nim związanych. Będzie to jedna z ostatnich możliwości zobaczenia tego budynku od wewnątrz przez rozpoczęciem budowy Muzeum Getta Warszawskiego.

Spacer poprowadzi Masza Makarowa z Działu Edukacji MGW. Jest przewodniczką miejską, historyczką i dziennikarką. Prowadzi bloga „Warszawa na pamięć” (@warsaw.to.remember) na Instagramie.