Dzieło z kolekcji MGW na wystawie w Zachęcie
Do 23 lipca w warszawskiej Zachęcie można obejrzeć wystawę „Przeczarowując świat”, na której prezentowane jest także dzieło z kolekcji MGW – „Maj” Małgorzaty Mirgi-Tas.
Małgorzata Mirga-Tas to polsko-romska artystka wizualna, malarka, rzeźbiarka, edukatorka i aktywista. Jest absolwentką PLSP im. A. Kenara w Zakopanem. W 2004 r. otrzymała dyplom na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. Mieszka i tworzy w Czarnej Górze, gdzie wychowała się w środowisku romskim. Angażuje się w projekty społeczne przeciwdziałające wykluczeniu, dyskryminacji rasowej i ksenofobii. Jest założycielką ruchu Romani Art i pomysłodawczynią międzynarodowego programu rezydencji artystycznych „Jaw Dikh!”. W 2020 otrzymała Paszport Polityki w kategorii „Sztuki wizualne”. Do jej najważniejszych prac należą: „Wyjście z Egiptu”, „Wesiune thana/Miejsce w lesie” oraz „29. Ćwiczenia ceroplastyczne”, bardzo dobrze przyjęte przez krytykę artystyczną.
W 2022 roku Małgorzata Mirga-Tas zaprezentowała wielkoformatową instalację „Przeczarowując świat” w Pawilonie Polskim na 59. Biennale w Wenecji. Tkanina „Maj” jest jedną z 12 części tego monumentalnego cyklu. Przedstawia portrety Cejli Stojki – aktywistki, malarki i pieśniarki romskiej, która przeszła przez Auschwitz, oraz Krystyny Gil – ocalałej z masakry Romów ze Szczurowej. Dzieło skłania do refleksji nad możliwością przepracowania traumy Holokaustu w sztuce oraz zagadnieniem postpamięci w Drugim i Trzecim Pokoleniu Ocalałych.
Wystawa „Przeczarowując świat” będzie otwarta w warszawskiej Zachęcie do 23 lipca.