Wystawa „Powstanie w Getcie Warszawskim” w Portugalii

W lizbońskim instytucie Casa da Imprensa do 19 maja można było obejrzeć wystawę poświęconą Powstaniu w Getcie Warszawskim, która powstała we współpracy z Muzeum Getta Warszawskiego. W najbliższych miesiącach wystawa zagości w kolejnych portugalskich miastach – już od 5 czerwca będzie ją można zobaczyć w Vila do Conde.

Planszowa wystawa poświęcona jest największemu zbrojnemu zrywowi ludności żydowskiej podczas II wojny światowej, w tym wydarzeniom z 8 maja 1943 roku, kiedy to niemieccy naziści odkryli schron przy ul. Miłej 18, w którym znajdował się sztab ŻOB i gdzie przebywał przywódca tej organizacji – Mordechaj Anielewicz. Dokładne okoliczności jego śmierci nie są znane, część współtowarzyszy zginęła od gazu wpuszczonego do bunkra, część popełniła samobójstwo, a nielicznym udało się ewakuować jednym z nieobstawionych przez Niemców wyjść. Wystawa przybliża te wydarzenia; w kwietniu towarzyszyły jej również debata oraz pokazy filmów poświęconych Powstaniu w Getcie Warszawskim.

Wystawa powstała we współpracy z Muzeum Getta Warszawskiego, które udostępniło swoje zbiory – teksty i fotografie przygotowane i prezentowane wcześniej w ramach projektu „Co trzeci spośród nas” – kolektywowi Insurretos. Bogato ilustrowany katalog wystawy został wydany przez Livraria Lello – wydawcę i jedną z najsłynniejszych i najpiękniejszych księgarni na świecie, której historia sięga 1906 roku. Lello zaangażowana była również w prace nad samą wystawą.

W otwarciu uczestniczyli ambasadorowie Polski i Izraela, gościem wystawy był również dyrektor MGW Albert Stankowski, który odwiedził Casa da Imprensa oraz Livraria Lello w ramach wizyty w Portugalii zrealizowanej we współpracy z Ambasadą RP w Lizbonie w związku z obchodami 80. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim.

Wystawa, która cieszyła się w Lizbonie dużą popularnością, w najbliższych miesiącach zagości w kolejnych portugalskich miastach – już 5 czerwca zostanie otwarta w Vila do Conde, a następnie w Porto.