Antoni Łapiński
„Nie pamiętam, żeby wśród nas, młodych ludzi, były jakiekolwiek różnice” – mówi o relacjach polsko-żydowskich okresu przedwojennego, jak i w jej trakcie Antoni Łapiński (1932 r.) żołnierz Armii Andersa, uczestnik bitwy pod Monte Cassino. Opowiada o okupacji sowieckiej w Łapach koło Białegostoku, wywózce lokalnej ludności do łagrów, a także o wzajemnych stosunkach Polaków i Żydów w Armii Andersa.
Zapraszamy na cykl wywiadów filmowych, które zostały zrealizowane w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022, przy współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Swoimi wspomnieniami z czasu okupacji, jak i lat poprzedzających wojnę, podzielili się działacze ruchu oporu: żołnierze podziemia i harcerze, a także osoby Ocalałe z Zagłady.
Filmy dostępne są w trzech lokalizacjach: na stronie internetowej www.1943.pl, profilu społecznościowym FB i kanale YouTube MGW.
Cykl 30 wywiadów został przygotowany przez dział edukacji i wpisuje się w działalność #MGWonline. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.