Spacery
LISTA NAJBLIŻSZYCH SPACERÓW EDUKACYJNYCH

📅 3 sierpnia 2025 (niedziela), godz. 11:00 |🔹Żydówki i Żydzi w powstaniu warszawskim – spacer szlakiem bojowników, łączniczek i lekarzy, którzy przetrwali powstanie w getcie warszawskim
📍 Miejsce zbiórki: na rogu Okopowej i Anielewicza przy tablicy upamiętniającej wyzwolenie Gęsiówki
Zakończenie spaceru: Stare Miasto
Historia warszawskich Żydów nie zakończyła się wraz z upadkiem powstania w getcie – na terenie miasta ukrywała się nadal znaczna liczba Żydów. Część z nich wzięła udział w powstaniu warszawskim. Podczas spaceru poznamy historie niektórych z nich i odwiedzimy miejsca, związane z tymi wydarzeniami. Będziemy też podążać śladami żydowskich bojowniczek i bojowników, łączniczek, lekarek i lekarzy. Przypomnimy historię wyzwolenia Gęsiówki i Umschlagplatzu.
🧭 Spacer poprowadzi Marcin Bartosiewicz z Działu Edukacji Muzeum Getta Warszawskiego.
⏳ Czas trwania: ok. 2,5 godziny
📅 16 sierpnia 2025 (sobota), godz. 16.00-17.45 |🔹 Gruzowcy z warszawskiego getta – spacer szlakiem żydowskich kryjówek po upadku powstania w getcie warszawskim
(w ramach festiwalu WarszeMuzik)
📍 Miejsce zbiórki: przystanek tramwajowy Muranów 06
Zakończenie spaceru: Miła 18
16 maja 1943 r. Niemcy wysadzili w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem, a Jurgen Stroop napisał w raporcie: „Żydowska dzielnica mieszkaniowa w Warszawie przestała istnieć”. Mimo to na terenie byłego getta wciąż przebywali ludzie, którzy przez wiele tygodni ukrywali się w bunkrach i piwnicach.
W czasie spaceru odwiedzimy kilka miejsc, w których znajdowały się takie kryjówki, i poznamy historie osób, które próbowały w nich przetrwać. Poszukamy nieistniejących ulic i adresów – będziemy na Świętojerskiej, Gęsiej, Wołyńskiej i Muranowskiej. Spotkamy m.in. Dawida Białogarda, Stellę Fidelseid, Krystynę Budnicką i Helenę Szylkret.
Spacer zakończymy w miejscu symbolicznym – przy stanowisku archeologicznym obok tzw. Bunkra Anielewicza. To właśnie tam Muzeum Getta Warszawskiego prowadziło badania archeologiczne, które pozwoliły odsłonić piwnice, prawdopodobnie będące częścią tego bunkra. Zajrzymy do wnętrza kryjówki z czasów powstania – przestrzeni podobnej do tych, w których ukrywali się bohaterowie naszego spaceru.
🧭 Spacer poprowadzi Katarzyna Jankowiak z Działu Edukacji Muzeum Getta Warszawskiego, przewodniczka po Muzeum POLIN i po żydowskiej Warszawie.
📅 24 sierpnia (niedziela), godz. 11.00 |🔹 Ulica Krochmalna
(spacer w ramach festiwalu „Warszawa Singera”)
📍 Miejsce zbiórki: pomnik Tadeusza Kościuszki na pl. Żelaznej Bramy
Czy współczesna Krochmalna to ta sama ulica, którą w swoich utworach unieśmiertelnił Isaac Bashevis Singer i która dla wielu stała się symbolem żydowskiej Warszawy?
Czy można jeszcze odnaleźć ślady dawnej Krochmalnej?
Jakie były „lawendowe” początki tej ulicy, dlaczego Stefan Żeromski nie chciałby się na niej znaleźć, czego doświadczała Krochmalna w czasach getta i co mają z nią wspólnego Browary Warszawskie?
Podczas spaceru poszukamy odpowiedzi na te i inne pytania. Skorzystamy z tekstów literackich, wspomnień, zdjęć, a przede wszystkim – z własnej wyobraźni.
🧭 Spacer poprowadzi Katarzyna Jankowiak z Działu Edukacji Muzeum Getta Warszawskiego, przewodniczka po Muzeum POLIN i żydowskiej Warszawie.
⏳ Czas trwania: ok. 2,5 godziny
📅 30 sierpnia (sobota), godz. 14:00–15:45 |🔹 Śladami ostańców na terenie dawnego getta warszawskiego
(w ramach festiwalu WarszeMuzik)
📍 Miejsce zbiórki: róg ul. Chłodnej i ul. Żelaznej, przy pomniku granic getta warszawskiego
🎯 Zakończenie: ul. Złota 62
Uczestnicy spaceru zobaczą ostańce na terenie tzw. małego getta – przedwojenne kamienice, zachowane fragmenty murów – i usłyszą opowieści o życiu codziennym mieszkańców getta.
W programie m.in.:
• zachowane fragmenty murów getta, ocalone przez Mieczysława Jędruszczaka
• dawny Szpital Dziecięcy im. Bersohnów i Baumanów – działający nieprzerwanie w getcie
• budynek Szkoły Pielęgniarstwa działającej od 1941 roku
• inne miejsca ważne dla pamięci o warszawskim getcie
🧭 Spacer poprowadzi Masza Makarowa z Działu Edukacji Muzeum Getta Warszawskiego – historyczka, dziennikarka, przewodniczka miejska i autorka „Przewodnika po dawnym getcie warszawskim” (2023).
📅 31 sierpnia (niedziela), godz. 11.00 |🔹 Lekarze getta warszawskiego – historie z „dużego getta”
(spacer w ramach festiwalu „Warszawa Singera”)
📍 Miejsce zbiórki: róg ul. Żelaznej i al. Solidarności (przy budynku Urzędu Dzielnicy Warszawa-Wola)
W tym roku skupimy się na historiach z północnej części dawnego getta. Podczas wspólnej wędrówki przybliżymy sylwetki żydowskich medyków: lekarek, lekarzy, pielęgniarek i studentów medycyny. Zatrzymamy się przy miejscach, w których niegdyś działały ambulatoria, szpitale i apteki. Towarzyszyć nam będą relacje, dzienniki i wspomnienia z warszawskiego getta.
🧭 Spacer poprowadzi Masza Makarowa z Działu Edukacji Muzeum Getta Warszawskiego – historyczka, dziennikarka, przewodniczka miejska i autorka „Przewodnika po dawnym getcie warszawskim” (2023). Obecnie pracuje nad książką o dr Annie Braude-Hellerowej, lekarce naczelnej Szpitala Dziecięcego im. Bersohnów i Baumanów.
⏳ Czas trwania: ok. 2 godziny
📅 14 września (sobota), godz. 11.00 | 🔹 Śladami powojennej historii Żydów na Pradze
📍ul. Konopacka 16
⏳ Czas trwania: ok. 2 godziny
Zakończenie spaceru: ul. Jagielońska
Podczas spaceru zobaczymy miejsca, w których po wojnie działały najważniejsze organizacje żydowskie – Centralny i Wojewódzki Komitet Żydów w Polsce, Bund – oraz poznamy funkcjonowanie powojennej szkoły żydowskiej i schronisk dla repatriantów.
Opowiemy też o postaciach związanych z żydowskim życiem powojennej Warszawy: Binemie Hellerze, Salomonie Łastiku, Rafaelu Chwolesie, Jakubie Rotbaumie i Bernardzie Marku. Odwiedzimy adresy, pod którymi mieszkali.
🧭 Spacer poprowadzi dr Wiesława Młynarczyk z Działu Edukacji MGW.
____________________________________________________________________________
📅 19 października (niedziela), godz. 11.00 |🔹 Ulica Stawki
📍ul. Stawki, róg Dzikiej, przy pomniku Umschlagplatz
Skąd wzięła się związana z wodą nazwa ulicy? Jak zmieniał się jej wygląd i funkcje? Dlaczego budynek stojący niegdyś na rogu Stawek i Dzikiej uchodził za jeden z najgorszych adresów w Warszawie?
Stawki to ulica kojarząca się przede wszystkim z deportacjami warszawskich Żydów do obozu zagłady w Treblince. Podczas spaceru opowiemy jednak także o tym, w jaki sposób była ona związana z rozwojem żydowskiego szkolnictwa. Porozmawiamy o żydowskim szpitalu, mieszczącym się w jej sąsiedztwie i walkach, których świadkiem była po raz pierwszy w styczniu 1943 r. a ponownie – podczas powstania warszawskiego. Zastanowimy się, które wydarzenia historyczne rozgrywające się na Stawkach zostały upamiętnione, a po których w dzisiejszym krajobrazie tej okolicy nie ma żadnego śladu.
🧭 Spacer poprowadzi dr Mariusz Jastrząb, historyk i kulturoznawca, wykładowca akademicki, pracownik Działu Edukacji Muzeum Getta Warszawskiego
⏳ Czas trwania: ok. 2 godziny
📅 16 listopada (niedziela), godz. 11.00 | 🔹 Śladami murów getta warszawskiego
📍Złota 62, przed bramą na teren posesji
⏳ Czas trwania: ok. 2,5 godziny
Wędrując ulicami dawnego Małego Getta – bo to właśnie tam zachowały się fragmenty murów – uczestnicy spaceru będą mieli okazję poznać historię tworzenia getta warszawskiego. Zastanowimy się wspólnie, jaki wpływ na życie żydowskich i nieżydowskich mieszkańców miało stopniowe pojawianie się murów oraz ostateczne zamknięcie dzielnicy 16 listopada 1940 roku.
W spacerze będą towarzyszyć nam głosy z przeszłości – relacje osób, które tej rzeczywistości doświadczały.
🧭 Spacer poprowadzi Katarzyna Jankowiak z Działu Edukacji Muzeum Getta Warszawskiego, przewodniczka po Muzeum POLIN i po żydowskiej Warszawie.
⏳ Czas trwania: ok. 2,5 godziny