Fundusz Obrony Narodowej (FON) został utworzony na mocy dekretu prezydenta Ignacego Mościckiego 9 kwietnia 1936 r. FON, podobnie jak ogłoszona wiosną 1939 r. Pożyczka Obrony…
W „Odroczeniu” Harun Farocki stawia również ważne pytanie o rolę dokumentu jako nośnika prawdy. Problem obiektywizmu w filmie dokumentalnym pojawia się od początku istnienia tego…
W październiku mija 15. rocznica śmierci Marka Edelmana, jednego z dowódców Żydowskiej Organizacji Bojowej. Dla Muzeum Getta Warszawskiego to dobra okazja, aby przypomnieć epizody z…
Pierwsze dokumenty poświadczające obecność Żydów w Radomiu pochodzą z 1567 r. W 1724 r. miasto otrzymało przywilej de non tolerandis Judaeis. Na jego podstawie Żydzi…
Miała dziesięć lat, gdy trafiła do KL Auschwitz-Birkenau – do Zigeunerlager, czyli tzw. obozu cygańskiego, dokąd od 1943 r. zwożono rodziny Romów i Sinti z…
W środę, 15 czerwca 1977 r. w nowojorskim Hotelu Chelsea na zawał serca umarł Maryan S. Maryan. Pięćdziesięcioletni artysta wizualny od 1969 r. był obywatelem…
Odtworzenie historii Romów w getcie warszawskim przypomina pracę detektywistyczną. Ta grupa nie pozostawiła po sobie tekstów pisanych, zaś w relacjach żydowskich pojawia się rzadko, a…
1 sierpnia 1944 roku wybuchło powstanie warszawskie. Był to kolejny zryw w okupowanej stolicy – pierwszy rozpoczął się 19 kwietnia 1943 roku w getcie warszawskim.
Sprawcy ludobójstw często nie przywiązują większej wagi do liczby zamordowanych. Ostatecznym aktem dehumanizacji ofiar jest całkowite odebranie im podmiotowości – do tego stopnia, że stają…