„Odwiedziliśmy «bunkier» – kryjówkę, gdzie przez długie miesiące ukrywało się sześciu Polaków i czterech Żydów. Najbardziej nieokiełznana fantazja nie jest w stanie opisać tej kamiennej…
Ocalały Abraham Carmi (ur. jako Abraham Mordechaj Stolbach w 1928 r. w Krzeszowicach) w świadectwie złożonym w Yad Vashem – Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów…
Konfidenci gestapo, funkcjonariusze żydowskiej policji, agenci „Trzynastki”. Niemal wszyscy niemieccy kolaboranci działali w warszawskim getcie bezkarnie aż do wielkiej akcji deportacyjnej. W jej apogeum, latem…
Półzbliżenie na twarz i górną część ciała jedenastoletniej dziewczynki, która w skupieniu wykonuje ruchy głową oraz rękami. Jej wzrok koncentruje się na czymś poza kamerą,…
W 2009 r. Christian Boltanski sprzedał swoje życie. Transakcja była wynikiem zakładu z australijskim zawodowym hazardzistą, biznesmenem i kolekcjonerem sztuki Davidem Walshem – założycielem Museum…
Fundusz Obrony Narodowej (FON) został utworzony na mocy dekretu prezydenta Ignacego Mościckiego 9 kwietnia 1936 r. FON, podobnie jak ogłoszona wiosną 1939 r. Pożyczka Obrony…
W „Odroczeniu” Harun Farocki stawia również ważne pytanie o rolę dokumentu jako nośnika prawdy. Problem obiektywizmu w filmie dokumentalnym pojawia się od początku istnienia tego…
W październiku mija 15. rocznica śmierci Marka Edelmana, jednego z dowódców Żydowskiej Organizacji Bojowej. Dla Muzeum Getta Warszawskiego to dobra okazja, aby przypomnieć epizody z…
Pierwsze dokumenty poświadczające obecność Żydów w Radomiu pochodzą z 1567 r. W 1724 r. miasto otrzymało przywilej de non tolerandis Judaeis. Na jego podstawie Żydzi…
Miała dziesięć lat, gdy trafiła do KL Auschwitz-Birkenau – do Zigeunerlager, czyli tzw. obozu cygańskiego, dokąd od 1943 r. zwożono rodziny Romów i Sinti z…