Zwiedzanie wykopalisk archeologicznych i wystawy „Miła”

zwiedzanie wykopalisk - zaproszenie

Od 26 kwietnia ponownie otwieramy stanowisko archeologiczne u zbiegu ulic Miłej i Dubois (nieopodal Kopca Anielewicza).

To jedyne miejsce w przestrzeni współczesnej Warszawy, które pozwala rzeczywiście zbliżyć się do nieistniejącego już miasta i przekonać się, że wciąż jego duże fragmenty znajdują się pod stopami mieszkańców. Nasze stanowisko będzie czynne w każdy weekend w godzinach 12:00-15:00 do 22 czerwca br.

Oprócz stanowiska archeologicznego, na miejscu będzie dostępna dla zwiedzających nasza najnowsza wystawa plenerowa „Miła”. Szczegóły o niej przekażemy wkrótce. Zadbamy także o możliwość skorzystania z audioprzewodników. Przypomnijmy, że podczas prac archeologicznych latem 2022 roku w najbliższym otoczeniu tzw. Bunkra Anielewicza badacze dotarli do zasypanych piwnic XIX-wiecznych kamienic, które zostały zniszczone podczas powstania w getcie warszawskim lub po jego zakończeniu. Odkopano piwnice kamienic o podwójnych adresach Miła 18/ Muranowska 39 oraz Miła 20/Muranowska 41. W piwnicy kamienicy przy Muranowskiej 41 odsłonięto fragmenty konstrukcji, które prawdopodobnie stanowiły część tzw. Bunkra Anielewicza. Badacze znaleźli w miejscu prowadzonych prac kilka tysięcy artefaktów, w tym obiekty kultu religijnego, takie jak tefilin, fragmenty żydowskich modlitewników oraz naczynia do rytualnego obmywania rąk.

Na miejscu o prowadzonych badaniach archeologicznych i historii warszawskiego getta opowiedzą dyżurujący na miejscu wolontariusze. Zapraszamy!