Żegnamy profesora Richarda Freunda

Każdy z nas spotyka w swoim życiu ludzi, których może określić jako profesjonalistów, ludzi znakomitych, a nawet wybitnych. Oddani swojej pracy, pasjom i zainteresowaniom wzbudzają szacunek, podziw, ale i strach. Cieszymy się, ze tacy ludzie są wśród nas, choć współpraca z nimi bywa niejednokrotnie trudna i obawiamy się konfrontacji z taką osobą. Kiedy zatem pojawia się jednostka wybitna i doświadczona, która jest zarazem otwartym i dobrym człowiekiem przyciąga do siebie wielu interesujących ludzi, stając się liderem środowiska, które wspólnie może stworzyć coś dobrego i nowatorskiego.

Takim właśnie człowiekiem był archeolog prof. Richard Freund (Christoper Newport University), który odszedł od nas w ostatni piątek w wieku 67 lat, pozostawiając po sobie szereg zrealizowanych i rozpoczętych projektów, a także zespół badawczy zebrany na całym świecie – od australijskich antypodów, przez USA po Polskę i Litwę.

Muzeum Getta Warszawskiego miało zaszczyt współpracować z prof. Richardem Freundem i jego zespołem przy wspólnym projekcie nieinwazyjnych badań archeologicznych na terenie dawnego getta w Warszawie latem 2021 roku. Serdeczność, otwartość i poczucie humoru profesora sprawiły, że pozostawił po sobie wspomnienie człowieka, z którym można czuć się po prostu dobrze, jednocześnie robiąc rzeczy nowe, ciekawe i zarazem bardzo ważne.

Dziękujemy Richard! Będzie nam Ciebie brakować.