XXVI Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim

17 stycznia obchodzony jest Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce. Hasło tegorocznych obchodów brzmi: „Przejście Pana: Dziś wychodzicie (Wj 13, 4)”. Główne uroczystości odbywają się w Siedlcach.

Centralne obchody rozpoczęły się w Siedlcach spotkaniem modlitewnym przy pomniku upamiętniającym zagładę 17 000 siedleckich Żydów, który znajduje się w miejscu dawnej Wielkiej Synagogi. W programie jest również wykład o interpretacji Biblii Hebrajskiej, który poprowadzi rabin Boaz Pash z Izraela. Obchodom towarzyszy wystawa judaików pochodzących z Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach, Muzeum Parafialnego w Kocku oraz ze zbiorów prywatnych.

Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim obchodzony jest też w innych polskich miastach. W Warszawie w Kościele Środowisk Twórczych św. Andrzeja i św. Alberta Chmielowskiego już 15 stycznia odbyła się msza święta „o uproszenie miłości” oraz wykład Jak zmieniało się chrześcijańskie spojrzenie na Żydów?. Z kolei w Łodzi w miejscu dawnej synagogi przy ul. Wolborskiej 16 stycznia odbyło się czytanie fragmentów Biblii Hebrajskiej w oryginale oraz polskim tłumaczeniu. W Poznaniu natomiast obchody rozpoczęły się już 7 stycznia i potrwają do 18 stycznia. Zakończą się spotkaniem wokół książki abp Grzegorza Rysia Chrześcijanie wobec Żydów. Od Jezusa po inkwizycję. XV wieków trudnych relacji, w którym udział weźmie m.in. Marian Turski. Do 31 stycznia zaś potrwa wystawa wycinanek Moniki Krajewskiej Pomiędzy dwoma światami inspirowana dramatem Dybuk Szymona An-skiego.

17 stycznia w kościele Dominikanów w Szczecinie odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne, a także wykład prof. Radosława Ptaszyńskiego pt. Chrześcijanie i Żydzi w Marcu 1968 roku. Z kolei w krakowskiej synagodze Tempel uczestników obchodów czeka wykład dr Anny Jakimszyn-Gadochy Synagoga Tempel i jej znaczenie w historii Krakowa.

Dzień Judaizmu w Polsce istnieje od 1997 r. Ustanowiła go Konferencja Episkopatu Polski, wyznaczając datę na 17 stycznia, czyli dzień przed katolickim tygodniem modlitw o jedność chrześcijan. Szczegóły obchodów 26. Dnia Judaizmu dostępne są na oficjalnej stronie: https://www.prchiz.pl/dzien-judaizmu.