Wystawa „Patrioci. Żołnierze. Żydzi”
17 października na placu Piłsudskiego w Warszawie odbył się wernisaż wystawy „Patrioci. Żołnierze. Żydzi”. Przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN ekspozycja przybliża sylwetki Żydów, walczących o niepodległość i granice odrodzonej Rzeczypospolitej w latach 1914-1921.
„W czasie pierwszej wojny światowej wielu Żydów i Polaków o żydowskich korzeniach znalazło się w Legionach Polskich, w Polskiej Organizacji Wojskowej, w Armii Polskiej we Francji, w Korpusach Polskich i innych strukturach cywilnych i wojskowych. (…) Wielu z nich ponownie stanęło do walki w obronie Polski w 1939 roku” — napisał we wprowadzeniu do wystawy prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.
Dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz na otwarciu wystawy dodał, że ekspozycja skupia się na sylwetkach wybranych legionistów pochodzenia żydowskiego, „nieraz bardzo młodych osób, dla których wybór był oczywisty: o Polskę należy walczyć”.
Jedną z takich osób był m.in. Izaak Jungerman, blacharz z Będzina, kapral sanitarny I Brygady Legionów. Wyróżnił się szczególną odwagą w bitwie pod Wielkim Miedwieżem w 1915 roku, „opatrując rannych bez najmniejszego odpoczynku”. Poległ na wojnie polsko-bolszewickiej, mając zaledwie 23 lata. W wojnie polsko-sowieckiej zginął też 21-letni Izydor Arje, który wstąpił do Wojska Polskiego, będąc jeszcze uczniem gimnazjum.
O tych i innych bohaterach żydowskiego pochodzenia dowiemy się z wystawy, która potrwa do 7 listopada. Wystawa została przygotowana w oparciu o nowoczesne technologie multimedialne i ma postać mobilnego pawilonu ekspozycyjnego. Dostępna jest w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim. Po Warszawie planowana jest również prezentacja ekspozycji w innych miastach Polski.