Wystawa „Miasto żywych/Miasto umarłych” w Wilnie

Wilno | Dzisiaj o godzinie 18:00 w Muzeum Historii Żydów im. Gaona Wileńskiego odbędzie się otwarcie wystawy MGW „Miasto żywych/Miasto umarłych” z udziałem jej autora Roberta Wilczyńskiego i kuratora Pawła Freusa z Działu Naukowo-Badawczego MGW

Projekt fotograficzny „Miasto żywych/Miasto umarłych” powstał w ramach obchodów 81. rocznicy zamknięcia granic getta warszawskiego. Łącząc pochodzące ze zbiorów MGW archiwalne fotografie getta  z obrazami dzisiejszej Warszawy, artysta uwidacznia przeszłość miasta – wydawałoby się, bezpowrotnie utraconą.  Wobec zagłady niemal całej warszawskiej społeczności żydowskiej podczas II wojny światowej oraz zniszczenia jej dziedzictwa kulturowego, miniony przedwojenny świat jawi się na fotografiach w formie efemerycznych śladów obecności. Fotografiom towarzyszą wybrane teksty źródłowe – zaczerpnięte m.in. z dzienników i pamiętników powstałych w getcie warszawskim, dokumentujące życie i śmierć jego mieszkańców w okresie lat 1940-1942.

„Ulica Chłodna, ze swą skomplikowaną geografią, przedstawia dziwny widok. Ruch ludzki także nie jest tu zwyczajny. Widać tłumy ludzi idące od rogu Żelaznej. Idą do drewnianego mostu, który jest wysoki na dwa piętra i łączy chodniki po obu stronach ulicy. Ludzie wypełniają most, z którego widać ulicę na jej całej długości. Chodniki są odgrodzone murami od jezdni, a między murami, jakby korytarzem, porusza się ludność «aryjską»”– Mary Berg, „Dziennik z getta warszawskiego”.

Wystawę oglądać będzie można w Muzeum Historii Żydów im. Gaona Wileńskiego (ul. Naugarduko 10) do końca 2023 roku.

Organizatorzy wydarzenia: Muzeum Getta Warszawskiego, Instytut Polski w Wilnie, Muzeum Historii Żydów im. Gaona Wileńskiego, Muzeum Samuela Baka.