Wizyta Irene Kronhill–Pletka na wykopaliskach
W poniedziałek 27 czerwca członkini rady MGW Irene Kronhill–Pletka odwiedziła wykopaliska archeologiczne, prowadzone przez Muzeum Getta Warszawskiego razem z zespołem naukowców z Christopher Newport University i Akademii im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku – filii AFiB Vistula. Prace na terenie byłego getta, w kwartale ulic Miłej – Dubois – Niskiej – Karmelickiej na Muranowie, trwać będą do końca lipca.
Irene Kronhill-Pletka prowadzi fundację poświęconą pamięci swoich rodziców, która wspiera żydowskie projekty kulturalne i edukacyjne oraz działania promujące sprawiedliwość społeczną na całym świecie. Jest także członkiem Rady Dyrektorów YIVO Institute for Jewish Research, Center for Jewish History oraz organizacji JOINT (JDC), która pomogła jej rodzinie i wielu innym w najtrudniejszym dla nich czasie wojny i okresu powojennego.
Rodzice Irene Kornhill-Pletki byli polskimi obywatelami: ojciec Kuba Kronzylberg urodził się w Lublinie, skąd w 1926 r. udał się do Warszawy studiować ekonomię i podjął pracę jako dziennikarz; był członkiem Bundu. Matka z kolei, Lilka, przyszła na świat we Lwowie. Po wybuchu drugiej wojny światowej małżeństwo uciekło na wschód, do Wilna, gdzie za pomocą wiz otrzymanych od japońskiego konsula Chiune Sugihary w 1941 r. przedostali się przez Rosję do obozu dla uchodźców w Szanghaju. Tam w 1942 roku przyszła na świat ich córka, Irene.
Po zakończeniu działań wojennych rodzina Kronzylergów dotarła na statku (zapewnionym przez American Joint Distriution Committee) do Australii, gdzie osiedlili się w Melbourne jako Jacob i Julia Kronhill. Irene łączy w życiu zawodowym doświadczenia z różnych dziedzin: studiowała fotografię na Akademii Sztuk Pięknych i psychologię w Melbourne, Londynie oraz Bostonie. Od 2007 roku jest prezesem fundacji The Kronhill Pletka Foundation.