Wizyta Ewy Heller w Szpitalu Bersohnów i Baumanów
Mieliśmy ogromny zaszczyt gościć panią Ewę Heller-Ekblad, wnuczkę dr Anny Braude-Hellerowej, która odwiedziła wczoraj Szpital Bersohnów i Baumanów.
Nie ma drugiej osoby tak zasłużonej dla Szpitala Bersohnów i Baumanów jak lekarka Anna Braude-Hellerowa, związana z placówką od 1914 roku. To dzięki jej wysiłkom w 1930 roku ponownie otwarto Szpital, w którym dwa lata wcześniej została lekarzem naczelnym. Pozostała z pacjentami i personelem placówki do samego końca i zginęła prawdopodobnie w czasie powstania w getcie warszawskim. Przez dyrektora Szpitala Henryka Kroszczora była opisywana jako osoba niezwykle uczciwa i życzliwa, „o ogromnym zasobie energii i jakimś wewnętrznym płomieniu promieniującym na zewnątrz”.
Jej wnuczka Ewa Heller urodziła się w 1940 roku. Choć tego nie pamięta, mieszkała na terenie Szpitala Bersohnów i Baumanów wraz z rodzicami i babcią. Prawdopodobnie to Anna Braude-Hellerowa zorganizowała w 1942 roku ich wyjście na tzw. aryjską stronę i umieszczenie małej Ewy w sierocińcu Sióstr Felicjanek na Wawrze. Syn Naczelnej, Arie Leo, jego żona i córka ocaleli. W 1946 roku wyemigrowali do Szwecji.
Po ponad 80 latach wnuczka Anny Braude-Hellerowej wróciła do dawnego Szpitala. Spotkanie z Ewą Heller-Ekblad było dla nas piękną i wzruszającą okazją do rozmowy o historii jej rodziny, o pamięci i o dziejach Szpitala Bersohnów i Baumanów. Przedstawiliśmy również naszej Gościni projekt przyszłej siedziby Muzeum Getta Warszawskiego. Mamy ogromną nadzieję, że spotkamy się z Panią Ewą ponownie na otwarciu Muzeum!
Odwiedziny Ewy Heller, na co dzień mieszkającej w Szwecji, to niezwykły zaszczyt. Naszą gościnię przywitali również Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska i dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego Piotr Rypson.
Filmowy zapis rozmowy z panią Ewą Heller-Ekblad wkrótce opublikujemy na naszych kanałach, tak by i Państwo mogli poznać jej historię.