Wernisaż wystawy „Samuel Willenberg. Bohater dwóch narodów”
19 października w Sali Kolumnowej Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego odbył się wernisaż wystawy „Samuel Willenberg. Bohater dwóch narodów”, która przybliża biografię wybitnego polsko-izraelskiego artysty. Wystawa potrwa do 28 października. Wejście jest bezpłatne.
Samuel Willenberg urodził się w 1923 roku w Częstochowie. Po wybuchu wojny w 1939 roku jako ochotnik dołączył do Wojska Polskiego; został ciężko ranny w potyczce z armią radziecką w okolicach Chełma. Po ucieczce ze szpitala wojskowego znalazł się w Opatowie, skąd wywieziono go do obozu zagłady w Treblince.
W Treblince spędził dziesięć miesięcy. Dołączył do buntu w obozie, który wybuchł 5 sierpnia 1943 roku: był jednym z 200 więźniów, którym udało się uciec. Podczas powstania warszawskiego walczył w batalionie AK „Ruczaj”, później przeszedł do Polskiej Armii Ludowej. Po upadku powstania opuścił miasto wraz z ludnością cywilną, do końca wojny ukrywał się pod Warszawą. Po zakończeniu wojny służył w wojsku, później prowadził kurs samoobrony dla młodzieży żydowskiej. W 1950 roku razem z żoną i matką wyjechał do Izraela. Zmarł w 2016 roku w Tel-Awiwie.
Willenberg zajął się rzeźbą i malarstwem dopiero na początku lat 90., po przejściu na emeryturę. W swoich pracach przywoływał wspomnienia z Treblinki – stworzył m.in. cykl rzeźb, przedstawiających życie w obozie. Zaprojektował też pomnik ofiar getta w Częstochowie.
Samuel Willenberg wielokrotnie przyjeżdżał do Polski, zarówno z grupami młodzieży żydowskiej, jak też samodzielnie. Został odznaczony wieloma polskimi nagrodami, m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Wystawa „Samuel Willenberg. Bohater dwóch narodów” opowiada o drodze życiowej Willenberga – artysty, Ocalałego z Holokaustu, świadka historii, ale też syna, brata, męża i ojca. Wystawa została zorganizowana przez Fundację Dobry Grunt we współpracy z Wydziałem Historii UW i Centrum im. Anielewicza i powstała w związku ze zbliżającą się 100. rocznicą urodzin artysty.
Autorzy ekspozycji korzystali m.in. z książki wspomnień Samuela Willenberga „Bunt w Treblince”, a także z rozmów z wdową artysty, Adą-Krystyną Willenberg. Przed wernisażem na Wydziale Historii UW wystawa gościła w polskim Sejmie.