Wernisaż wystawy Avivy Blum-Wachs i Wojciecha Cieśniewskiego w Płocku
27 kwietnia w Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku odbędzie się wernisaż wystawy Avivy Blum i Wojciecha Cieśniewskiego „A jednak życie”. Okoliczności powstania tej wystawy są nie mniej interesujące niż prezentowane na niej obrazy.
Aviva Blum to izraelska malarka urodzona w 1932 roku w Warszawie jako Wiktoria Blum. Jest córką Abraszy Bluma – jednego z kierowników Bundu w getcie warszawskim, członka ŻOB-u i uczestnika powstania w getcie – oraz pielęgniarki Luby Bielickiej Blum. Abrasza Blum został zamordowany przez gestapo po tzw. „stronie aryjskiej” w maju 1943 roku; jego żona i dzieci wydostali się jednak z getta jeszcze przed rozpoczęciem powstania.
Po wojnie Luba Bielicka Blum była kierowniczką sierocińca w Otwocku, a w 1949 roku przeniosła się z powrotem do Warszawy, gdzie została dyrektorką szkoły pielęgniarskiej. Wiktoria zaś w 1950 roku wyjechała do Izraela, gdzie zmieniła imię na Aviva i zamieszkała w kibucu Ravadim. Studiowała rysunek i malarstwo w Tel Awiwie, ukończyła też kurs grawerowania artystycznego w Akademii Sztuk Pięknych i Wzornictwa Besaleela w Jerozolimie. Tworzy przede wszystkim w nurcie abstrakcyjnym. Jej prace wielokrotnie były wystawiane w Polsce, m.in. w Warszawie, Krakowie i Poznaniu.
Wojciech Cieśniewski urodził się w 1958 roku w Działdowie. Jest malarzem i profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uprawia malarstwo figuratywne, a w swoich obrazach nawiązuje do twórczości największych mistrzów europejskich. Sięga też po wątki historyczne, między innymi interesuje się historią polskiej społeczności żydowskiej.
W sierpniu 2022 roku, w związku z 80. rocznicą zagłady otwockiego getta, Cieśniewski zaprezentował w Otwocku wystawę „A jednak życie” składającą się z portretów żydowskich mieszkańców miasta, którzy 19 sierpnia 1943 roku zostali wywiezieni do obozu w Treblince. Wśród wystawionych prac znalazł się obraz „Wiosna narodu 1948” oparty na zdjęciu trzech dziewczynek siedzących na ławeczce w domu dziecka w Otwocku. Jedną z tych dziewczynek okazała się być Aviva Blum, której matka była kierowniczką sierocińca. Izraelska malarka dowiedziała się o obrazie z publikacji w internecie. W ten właśnie sposób doszło do spotkania artystów-przedstawicieli dwóch pokoleń. Później narodził się pomysł wspólnej wystawy.
Wspólna wystawa Avivy Blum i Wojciecha Cieśniewskiego „A jednak życie” potrwa do 23 sierpnia 2023 roku. Muzeum Getta Warszawskiego przeprowadzi z izraelską malarką wywiad, który zostanie opublikowany na naszej stronie.