Webinarium | Żydowskie bojowniczki. Herstorie oporu – przesłanie i strategie na dziś
Zapraszamy na webinar „Żydowskie bojowniczki. Herstorie oporu – przesłanie i strategie na dziś” z gościnnym udziałem Zuzanny Hertzberg.
Spotkanie odbędzie się we wtorek 19 grudnia o godz. 18:00 na platformie Zoom pod linkiem: https://zoom.us/j/97106219792
Zuzanna Hertzberg w oparciu o swój ponad dziesięcioletni projekt badawczo-artywistyczny zatytułowany „Mechitza. Indywidualny i zbiorowy opór kobiet podczas Zagłady” oraz „Żydowskie anarchistki przeciwko hegemonii” odzyskuje i przekazuje dalej długą historię zbrojnego oporu żydowskich kobiet, który rozpoczął się przed II wojną światową wraz z grupami anarchistycznymi z końca XIX wieku i antyfaszystowskimi Brygadami Międzynarodowymi z okresu hiszpańskiej wojny domowej (1936-39). Przywracając herstorie Żydówek z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy i Łotwy, pokazuje modele oporu podejmowanego przez kobiety podczas Zagłady. W jaki sposób nabyły umiejętności walki z opresją? Jak ich strategie oporu można zastosować w działaniach społecznych i walkach, które toczymy dzisiaj? Jak przenieść archiwum na ulice i nadać mu nowe życie?O tym wszystkim posłuchacie podczas spotkania.
Zuzanna Hertzberg jest artystką interdyscyplinarną, artywistką i badaczką. Na jej praktykę artystyczną składają się malarstwo, tkanina oraz działania artywistyczne w przestrzeni publicznej. Jest autorką instalacji i kolaży wykorzystujących zasoby archiwalne, którym towarzyszą performansy mówione. W swojej praktyce artystycznej porusza kwestie przenikania się pamięci indywidualnej i zbiorowej. Koncentruje się na problemach związanych z marginalizacją grup mniejszościowych i polityką wymazywania niewygodnych narracji – zwłaszcza kobiet – z pamięci historycznej. W swojej strategii artystycznej traktuje archiwa jako narzędzia do odzyskiwania prawdy o przeszłości w celu walki o sprawiedliwość społeczną oraz jako przesłanie dla teraźniejszości i przyszłości. Jest zaangażowana w indywidualne i kolektywne praktyki przeciwdziałające dyskryminacji oraz przemocy wobec osób i grup marginalizowanych. W 2018 roku otrzymała stopień doktory na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (Przestrzenie niewiedzy, 2018). Jej interdyscyplinarny projekt artystyczny „Ochotniczki Wolności” o żydowskich uczestniczkach Brygad Międzynarodowych był prezentowany w ramach wystawy „Niepodległe. Kobiety a dyskurs narodowy” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2018/19), na wystawie „Difficult Pasts. Connected Worlds” w Łotewskim Muzeum Narodowym w Rydze (2020/21) a następnie w Narodowej Galerii Sztuki w Wilnie (2022). Oparty na badaniach projekt artystyczno-aktywistyczny zatytułowany „Mechica. Indywidualny i zbiorowy opór kobiet podczas Zagłady” był wystawiany w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie (2019), „Still Present!” 12. Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie (2022), w Center for Jewish History w Nowym Jorku (2022/23), w Mala Galerija w Lublanie (2023) oraz w ramach projektu „Materializing. Contemporary Art and the Shoah in Poland” w Documentation Centre for the History of National Socialism w Monachium (2023). Obecnie rozwija projekt poświęcony żydowskim anarchistkom. W jej ostatnich pracach pojawia się również motyw biblijnej Lilit, buntowniczki z Edenu, poprzez który Hertzberg przekłada przesłanie autonomii kobiet na obecny kontekst społeczno-polityczny.Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i instytucjonalnych. Jest współzałożycielką Żydowskiego Bloku Antyfaszystowskiego oraz członkinią zarządu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.www.zuzannahertzberg.com
Webinarium moderowane będzie przez Maszę Makarową z Działu Edukacji Muzeum Getta Warszawskiego.
Zapewniamy tłumaczenie z języka polskiego na angielski.
Spotkanie z Zuzanną Hertzberg wpisuje się w cykl comiesięcznych webinarów związanych tematyką z obchodami 80. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim, których organizatorem jest Muzeum Getta Warszawskiego.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „80. Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim”.