Wacław Kornblum: „Wspomnienia. Moja wersja”
„Powiedz Wacek – a gdybyś ty złapał Żyda, to byś go zabił? Pewnie; nawet nie mrugnąłem” – takie słowa odnaleźć można w książce „Wspomnienia. Moja wersja” autorstwa Wacława Izaaka Kornbluma. W czwartej, ostatniej odsłonie cyklu Getto w literaturze uczestnicy programu spotykają się z Ocalałym z Zagłady, aby poznać historię warszawskiego getta z perspektywy ofiary systemowych prześladowań podczas niemieckiej okupacji.
„Getto w literaturze” przybliża cztery publikacje: „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall, „Rozmowy z katem” Kazimierza Moczarskiego, „Campo di Fiori” Czesława Miłosza i „Wspomnienia. Moja wersja” Wacława Izaaka Kornbluma. Celem projektu jest ukazanie getta z trzech perspektyw: ofiary, kata i świadka – zaangażowanego lub obojętnego. W każdym z odcinków jego bohaterowie poznają miejsce akcji, konfrontując je z dzisiejszą Warszawą, oraz interpretują teksty literackie.
Projekt został zrealizowany według pomysłu i scenariusza dr Wiesławy Młynarczyk z Działu Edukacji MGW. Wzięli w nim udział reżyser Paweł Passini i młodzież z Ogniska Teatralnego „U Machulskich”.
Prezentacja cyklu towarzyszy obchodom 80. rocznicy zamknięcia granic getta warszawskiego, organizowanym przez Muzeum Getta Warszawskiego wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i TSKŻ-Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce.