Uroczystość zapalania świec chanukowych

Chabad Lubawicz Polska oraz Muzeum Getta Warszawskiego zapraszają do udziału w uroczystości publicznego zapalenia świec chanukowych, która odbędzie się 20 grudnia 2021 roku o godz. 17:45 na Placu Defilad 1 w Warszawie, naprzeciwko Teatru Dramatycznego.

Chanuka to trwające osiem dni radosne święto upamiętniające ponowne poświęcenie Świątyni Jerozolimskiej po Powstaniu Machabeuszy przeciwko hellenistycznej dynastii Seleucydów. Według tradycji jednodniowy zapas oliwy utrzymał płomień menory na całe osiem dni potrzebnych do dostarczenia zapasów, co po dzień dzisiejszy nazywa się cudem chanukowym. Każdego dnia zapala się kolejną świecę na specjalnym świeczniku zwanym chanukiją.

Po ceremonii zapalania świec w Teatrze 6. Piętro odbędzie się koncert chanukowy, w którym udział wezmą m.in. kantor i pianista z Izraela oraz członkowie orkiestry symfonicznej z Polski.

Ruch Chabad Lubawicz jest ruchem chasydzkim, który narodził się w XVIII wieku w miejscowości Lubawicze na Smoleńszczyźnie. Obecnie jest to największa na świecie dynastia chasydzka, licząca blisko 250 tys. zwolenników. Przez całą swoją historię ruch miał siedmiu przywódców zwanych cadykami. Pierwszym z nich był rabin Szneur Zalman z Ladów (1745-1812), ostatnim zaś — rabin Menachem Mendel Schneerson (1902-1994), który uważany jest za najbardziej wpływowego.

Główna siedziba organizacji Chabad Lubawicz mieści się w Nowym Jorku. W Polsce organizacja reprezentowana jest przez Fundację Chai. Zajmuje się promocją kultury żydowskiej, działalnością edukacyjną oraz pomocą Żydom. Chabad Lubawicz w Polsce organizuje wykłady na temat kultury i religii żydowskiej, bierze udział w licznych wydarzeniach o tematyce żydowskiej oraz działa na rzecz budowania porozumienia między Polakami i Żydami.