Teresa Kazimiera Fiedorowicz – Nowogródek
Córka nauczycielki z Nowogródka opowiada o wielokulturowej przedwojennej społeczności swojego miasta, w skład której wchodzili również Żydzi. Wspomina macę, którą dzielili się żydowscy sąsiedzi, występy żydowskiego chóru czy zaproszenie własnej matki do babieńca podczas nabożeństwa w synagodze. Relacjonuje również entuzjastyczną reakcję ludności żydowskiej na wkroczenie wojsk sowieckich 17 września 1939 roku i o mającym miejsce ponad rok później marszu, pędzonych do tworzonego przez Niemców getta, okolicznych Żydów. „Wiedzieliśmy o tym, że jest getto, wiedzieliśmy o tym, że strzelają, ale nie wiedzieliśmy o tym, co to jest getto.”
Zapraszamy do obejrzenia kolejnego cyklu wywiadów filmowych zrealizowanych w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022. Tym razem swoimi wspomnieniami podzielili się mieszkańcy Warszawy, Łodzi, Wilna, Nowogródka, Oświęcimia, Mińska Mazowieckiego, Tykocina i Bliżyna. Opowiedzieli o swoich żydowskich sąsiadach, o wydarzeniach ze wspólnej – a od pewnego momentu już osobnej historii, które zostały w ich pamięci.
Cykl 10 wywiadów został przygotowany przez dział edukacji i wpisuje się w działalność #MGWonline. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.