Tak powstaje wystawa stała Muzeum Getta Warszawskiego
Za nami niezwykle skomplikowane zadanie na budowie Muzeum. W minioną sobotę, na poziomie minus dwa, za pomocą dźwigu został umieszczony ważny element scenograficzny – kryty wagon towarowy.
Cały proces wstawiania tak dużego obiektu na etapie budowy był niezwykłym wyzwaniem logistycznym i wymagał precyzyjnego planowania całego przedsięwzięcia, zaczynając od transportu wagonu na teren budowy muzeum, przez odpowiednie przygotowanie miejsca, kończąc na zainstalowaniu go i zabezpieczeniu.
Nim znalazł się w tworzonym Muzeum wagon został poddany konserwacji i pierwszemu etapowi prac związanych ze stylizacją pojazdu na okres II wojny światowej. Po zakończeniu budowy MGW wagon zostanie poddany kolejnym zabiegom scenograficznym, już w zamkniętej przestrzeni budynku.

Umieszczenie elementu scenograficznego – krytego wagonu towarowego na budowie MGW. | fot. Robert Wilczyński
Przygotowywana wystawa stała będzie podzielona na dziewięć galerii i rozpięta na siedem kondygnacji w rewitalizowanym dawnym Szpitalu Dziecięcym im. Bersohnów i Baumanów. Wagon znajdzie się w galerii Groβaktion Warschau 1942, przybliżającej historię szeroko zakrojonej akcji deportacyjnej Żydów do obozów zagłady. To właśnie w tego typu wagonach towarowych niemieccy naziści przywozili do nich ludzi.
Tworząc każdy element wystawy stałej staramy się opisać tragiczne wydarzenia sprzed ponad osiemdziesięciu lat, koncentrując się na głosach ofiar, przede wszystkim tych, które po wojnie były pomijane i zapominane. To głosy kobiet, dzieci, uchodźców, przesiedleńców, grup wykluczonych. To także głosy Żydów religijnych, których doświadczenie, choć było najszerszym doświadczeniem getta warszawskiego, zostało zupełnie wyciszone i o którym wiemy bardzo mało. Na wystawie dajemy im wszystkim przestrzeń, żeby ich historia została w pełni wysłuchana.
Realizacja projektu „Renowacja i rozbudowa zabytkowych budynków d. Szpitala Dziecięcego Bersohn i Bauman przy ul. Siennej 60/Śliskiej 51 w Warszawie wraz z ich adaptacją na cele wystawiennicze i edukacyjne oraz realizacja Mediateki – części wystawy stałej Muzeum Getta Warszawskiego” jest możliwa dzięki dofinansowaniu z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEniKS). Wysokość dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 57 423 828,88 zł. Całkowita wartość projektu wynosi 323 879 688,83 zł.