Szlakiem miejsc pamięci warszawskich Żydów

Muzeum Getta Warszawskiego przygotuje we współpracy z Fundacją Państwa Podziemnego internetowy przewodnik edukacyjny po miejscach pamięci, męczeństwa i walki obywateli polskich narodowości żydowskiej.

Porozumienie zostało podpisane przez Dyrektora Muzeum Getta Warszwskiego, Alberta Stankowskiego i Prezesa Zarządu Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego, Sławomira Pocztarskiego.

Przewodnik będzie służył jako narzędzie edukacyjne i dostarczał informacji na tematy martyrologiczne związane z Żydami Warszawy i okolic. Każde z miejsc pamięci będzie miało opracowaną swoją stronę internetową wraz z opisem i pytaniami – przewodnik jest bowiem również rodzajem gry – oraz współrzędnymi GPS. Lokalizacja wyświetli się na mapie oraz w tabeli. Miejsca natomiast mogą być oznaczone trojako: tablicami informacyjnymi, tabliczkami z kodami QR i beaconami z opisami i pytaniami testowymi.

Wykorzystywane oprogramowanie będzie dostępne na smartfonie, tablecie, itd., z zainstalowanymi darmowymi programami do skanowania kodów QR i beaconów.

Przewodnik będzie prawdopodobnie gotowy w przyszłym roku.

Anna Kilian