Spacer „Szmuglerzy i ich sekrety. Przemytnicze historie i gorące adresy w małym getcie”

Przewodniczka turystyczna Agnieszka Kuś zaprasza na ostatni w tym sezonie letnim spacer varsavianistyczny organizowany przez Muzeum Getta Warszawskiego – „Szmuglerzy i ich sekrety. Przemytnicze historie i gorące adresy w małym getcie”!

Przez mury, przez dziury, przez warty
Przez druty, przez gruzy, przez płot
Zgłodniały, zuchwały, uparty
Przemykam, przebiegam jak kot.
W południe, po nocy, o świcie
W zawieje, szarugę i skwar
Po stokroć narażam swe życie
Nadstawiam dziecinny swój kark.
Pod pachą zgrzebny worek
Na plecach zdarty łach
I młode zwinne nogi
A w sercu wieczny strach.

To fragment znanego wiersza „Mały szmugler” Henryki Wandy Łazowertówny, poetki zamordowanej w obozie zagłady w Treblince w sierpniu 1942 r.

W przeludnionym, dotkniętym skrajną biedą getcie warszawskim nierzadko całe rodziny były utrzymywane z heroicznej pracy szmuglerów – dzieci, które przedostawały się na tzw. aryjską stronę Warszawy w poszukiwaniu jedzenia lub pieniędzy. Ostatni spacer varsavianistyczny w tym sezonie wakacyjnym Muzeum poświęci małym bohaterom getta. Poprowadzi go przewodniczka Agnieszka Kuś, pokazując m.in. lokalizacje dawnych tajnych przejść w murze getta.

Spacer odbędzie się w niedzielę, 22 sierpnia. Rozpocznie się o godz. 12:00 na dziedzińcu dawnego Szpitala Bersohnów i Baumanów w Warszawie (ul. Sienna 60). Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Do zobaczenia!