Spacer po tzw. dużym getcie i zwiedzanie wykopalisk archeologicznych

Zapraszamy Państwa na dwugodzinny spacer po północnej części byłego getta, tzw. dużym getcie połączony ze zwiedzaniem wykopalisk przy dawnej Miłej 18.

Kiedy: niedziela 28 lipca
Miejsce zbiórki: przy zabytkowej fontannie przed kinem Muranów, przy wyjściu ze stacji metra Ratusz Arsenał
Start: 12:00
Język: angielski

Przed wojną, warszawscy Żydzi stanowili największą i najbardziej zróżnicowaną społeczność żydowską w Europie. Druga wojna światowa położyła kres ich istnieniu, a w przestrzeni miejskiej trudno jest dopatrzeć się śladów po bujnym żydowskim życiu sprzed wojny.

Teren dawnego getta, zrównany przez Niemców z ziemią w 1943 roku, to obecnie tętniąca życiem dzielnica, w której tylko pomniki i tablice pamiątkowe przypominają o bolesnej historii. Pod powierzchnią ulic, chodników i skwerów, ukryta jest jednak pamięć po getcie i przedwojennej żydowskiej Warszawie: wypełnione gruzem i ziemią stare piwnice i korytarze, w których czekają na odkrycie obiekty żydowskiego kultu religijnego i przedmioty codziennego użytku.

W czasie spaceru odwiedzimy miejsca związane z tragicznym losem warszawskich Żydów w czasie II wojny światowej, ale też dowiemy się o ich życiu przed wojną. Odwiedzimy też teren wykopalisk archeologicznych w sąsiedztwie skrzyżowania dzisiejszych ulic Miłej i Dubois, tuż obok Bunkra Anielewicza, w którym przywódcy ŻOB-u w czasie powstania w getcie warszawskim popełnili zbiorowe samobójstwo. Przy okazji prac archeologicznych odnalezione zostały liczne obiekty, które w przyszłości trafią na wystawę stałą Muzeum Getta Warszawskiego. Obecnie część z nich jest eksponowana w miejscu wykopalisk.

Spacer będzie prowadzić Katarzyna Jankowiak, edukatorka Muzeum Getta Warszawskiego.