Przedstawiciele Ambasady USA w Polsce z wizytą w Muzeum Getta Warszawskiego.

Radca do spraw prasy i kultury Frank Finver, attaché ds. kulturalnych Dan Hastings i Beata Milewska z Ambasady Amerykańskiej spotkali się z dyrekcją i zespołem Muzeum Getta Warszawskiego.

Wizyta była okazją do przestawienia założeń nowej placówki kultury, której celem jest prezentacja tragicznych wydarzeń podczas niemieckiej okupacji Polski w czasie II wojny światowej i uczczenie pamięci tych, którzy wówczas żyli i cierpieli w getcie. Zaprezentowany został wstępny plan realizacji misji i celów muzeum oraz przyszła siedziba, w historycznym budynku Szpitala Bersohnów i Baumanów, zbudowanego za prywatne pieniądze dwóch żydowskich rodzin i przekazanego na cele społeczne.

Upamiętnienie ofiar i pokazanie niewyobrażalnej tragedii społeczności żydowskiej w Muzeum Getta Warszawskiego ma ustrzec przyszłe pokolenia przed fundamentalnymi i rasistowskimi postawami.

Podczas spotkania dyrektor Albert Stankowski wyraził słowa ubolewania w związku z tragedią do której doszło 27 października 2018 roku w Pittsburgu, w stanie Pensylwania. W synagodze „Drzewo Życia” uzbrojony napastnik otworzył ogień, w wyniku czego zginęło 11 osób a 6 zostało rannych. Napastnik wykrzykiwał przy tym antysemickie hasła. Sprawca został zatrzymany i usłyszał oskarżenia o 29 przestępstw. Wcześniej na ręce Jej Ekscelencji Ambasador Georgette Mosbacher przekazane zostały kondolencje dla całego Narodu Amerykańskiego.