Prezydent Niemiec na wystawie „Pamięć 1943”

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, który przybył do Polski na obchody 80. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim, odwiedził 19 kwietnia wystawę „Pamięć 1943” w Galerii Kordegarda.

Po wystawie, którą Muzeum Getta Warszawskiego przygotowało we współpracy z Narodowym Centrum Kultury, prezydenta Niemiec oprowadził dyrektor MGW Albert Stankowski. Opowiedział również o działalności edukacyjnej i naukowej Muzeum oraz przedstawił plany rozwoju instytucji.

Frank-Walter Steinmeier weźmie udział w oficjalnej ceremonii obchodów 80. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim pod Pomnikiem Bohaterów Getta, a następnie uda się na uroczysty koncert Polsko-Izraelskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej „Pamięć i przyszłość”, który odbędzie się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Oprócz prezydenta Niemiec na uroczystościach obecni będą prezydent RP Andrzej Duda oraz prezydent Izraela Jicchak Herzog

Wystawa „Pamięć 1943” w Galerii Kordegarda konfrontuje Raport Stroopa, najsłynniejsze fotograficzne świadectwo Zagłady, ze zwykłymi przedmiotami z piwnic zniszczonych kamienic przy ul. Miłej 18 i Miłej 20 wydobytymi podczas badań archeologicznych w 2022 roku.

Wystawa potrwa do 7 maja 2023 roku.