Premiera książki „Blask nowych dni” Judy Batalion
Jedna z najciekawszych historii II wojny światowej od 9 kwietnia jest dostępna w księgarniach!
„Blask nowych dni” Judy Batalion to opowieść o walce o wolność, odwadze, kobiecej przyjaźni i wyjątkowej woli przetrwania.
Judy Batalion – wnuczka polskich Żydów ocalałych z Holokaustu – przenosi czytelników i czytelniczki do 1939 roku, aby przedstawić Renię Kukiełkę, przemytniczkę broni i kurierkę, która ryzykując życiem podróżowała pieszo i pociągiem po okupowanej Polsce. Autorka opisuje też inne młode Żydówki: kurierki, uzbrojone bojowniczki, agentki wywiadu i sabotażystki, które wykonując swoje misje, nieustannie narażały się na śmiertelne niebezpieczeństwo. Judy Batalion podąża za swoimi bohaterkami przez likwidowane getta, areszty i gestapowskie więzienia, aż po obozy koncentracyjne. Z zaangażowaniem i czułością do początku XXI w. śledzi losy tych kobiet, które przeżyły czas Zagłady.
„Blask nowych dni” osiągnął status bestsellera i zdobył liczne nagrody. Został przetłumaczony na ponad dwadzieścia języków. Prawa do ekranizacji książki nabył Steven Spielberg.
Judy Batalion była także jedną z gości naszego podcastu „Miasto za murem”, opowiadającego o bojowniczkach getta, którego możecie wysłuchać na platformie Spotify oraz na naszym kanale YouTube.
Książka „Blask nowych dni” jest już dostępna w naszym sklepie.
Wydawnictwo: Poradnia K
Tłumaczenie z języka angielskiego: Anna Halbersztat i Katarzyna Makaruk
Książkę polecają: Muzeum Getta Warszawskiego i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
O autorce:
JUDY BATALION jest kanadyjską pisarką, autorką wspomnień „White Walls: A Memoir About Motherhood, Daughterhood and The Mess in Between”. Jej eseje i artykuły ukazywały się w „New York Timesie”, „Washington Post”, „Vogue’u” i innych periodykach. Ukończyła historię nauki na Uniwersytecie Harvarda i obroniła doktorat z historii sztuki na Uniwersytecie Londyńskim. Pracowała jako kuratorka, riserczerka, redaktorka i wykładowczyni, ale także jako komiczka i aktorka. Urodziła się w Montrealu, w rodzinie pochodzących z Polski Żydów. Mówi po angielsku, francusku, hebrajsku i w jidysz. Obecnie mieszka w Nowym Jorku z mężem i trójką dzieci.