Praca Muzeum Wojny w czasie wojny | Праця Музею війни у часи війни
Muzeum Getta Warszawskiego zaprasza na transmisję ze spotkania „Praca Muzeum Wojny w czasie wojny”, które odbyło się 28 lipca o godz. 18:00 w klubie Babel przy ul. Próżnej 5.
Nasze rezydentki – Svitlana Datsenko i Kateryna Baranovska z Muzeum Historii Ukrainy w II Wojnie Światowej – opowiedziały o tym, jak działa muzeum w Kijowie w czasie trwającej wojny i jak się zmienia jego praca.
- przeczucie: jak zmieniało się Muzeum od czasu aneksji Krymu;
- nowe wyzwanie: dokumentowanie i zachowanie dowodów niszczenia własnego narodu;
- życie codzienne: jak wojna wpłynęła na pracę pracowników Muzeum i naukowców;
- edukacja młodzieży: czy jest możliwa edukacja w czasie działań wojennych?
Rezydentki przyjechały do Warszawy na intensywny program muzealniczy, w trakcie którego odwiedzają polskie muzea i instytucje kultury. W jego trakcie zwiedziły takie placówki jak: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Żydowski Instytut Historyczny, Ośrodek KARTA, Muzeum Narodowe, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Katyńskie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Przystanek Historia IPN, Muzeum Treblinka, Muzeum II Wojny Światowej, Europejskie Centrum Solidarności I , Instytut Pileckiego, Muzeum Warszawskiej Pragi i Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zapoznały się również z pracą poszczególnych działów Muzeum Getta Warszawskiego, odwiedziły naszą docelową siedzibę, dawny Szpital Dziecięcy im. Bersohnów i Baumanów, wzięły udział w spacerze varsavianistycznym z osobami uchodźczymi z Ukrainy oraz w Marszu Pamięci.
- Svitlana Datsenko – badaczka, kierowniczka Działu Socjalnych i Humanitarnych Aspektów Wojny, kuratorka wystaw „Holokaust” oraz „Wyrwane korzenia”.
- Kateryna Baranovska – starsza specjalistka ds. naukowych. Zajmuje się projektami edukacyjnymi, jest kuratorką szkoły muzealnej. Lubi analizować z dziećmi i młodzieżą XX-wieczne filmy i muzykę.
Spotkanie odbyło się w języku ukraińskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski.