Polska – Izrael 2018. Dwie rocznice.

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 70. rocznicy proklamowania niepodległości Izraela do obiegu w obu krajach trafił okolicznościowy znaczek.

Znaczek pocztowy „Polska – Izrael. Niepodległość. Pamięć. Dziedzictwo” upamiętnia dwie przypadające w tym roku rocznice oraz wspólną wielowiekową historię obu narodów.

– Narody polski i żydowski od setek lat łączy wiele, lecz szczególnie jedno. Nigdy nie zabrakło im determinacji w dążeniu do wolności. – zauważył w przemówieniu Przemysław Sypniewski, prezes Poczty Polskiej.

„W czerwcu 1943 roku nad ulicami walczącego getta warszawskiego, w dymach pożogi, powiewały dwie flagi: biało-czerwona i biało-niebieska. Polska i żydowska. Oba narody od zawsze łączył głęboko zakorzeniony patriotyzm i wytrwałe dążenie wbrew wszelki przeciwnościom do posiadania własnej ojczyzny. Powstanie od początku było skazane na niepowodzenie, ale nie było jedynie wyborem godnej śmierci. Ono nawiązywało do wielkiej tradycji wspólnej walki o ojczyznę” – czytamy w eksplikacji wydawnictwa.

Jest to trzecia wspólna emisja z Pocztą Izraela, wcześniej w 1993 roku wyemitowano znaczek „Powstanie w getcie warszawskim”, zaś w 2009 r. do obiegu wszedł „Polska – Izrael. Berek Joselewicz”.

Wartość znaczka w Polsce to 2,60 zł a w Izraelu 6,50 nowych szekli.