Podsumowanie 2022 z MGW | 5. rocznica powołania muzeum
28 lutego 2018 roku zostało oficjalnie powołane Muzeum Getta Warszawskiego. Od tej pory ciągle rozwijamy się i działamy, aby realizować nasze statutowe cele – upamiętnienie historii getta warszawskiego i innych gett na terenie okupowanej Polski oraz edukację na temat dziedzictwa kulturowego polskich Żydów.
Przez te pięć lat udało nam się zrealizować kilkanaście wystaw plenerowych i wirtualnych oraz zorganizować liczne seminaria i szkolenia. Naukowcy z naszego zespołu brali udział w wielu konferencjach, nasze edukatorki przeprowadziły warsztaty dla setek uczniów, a w naszych spacerach varsavianistycznych uczestniczyły tysiące osób. Podczas wykopalisk, które prowadziliśmy na terenie dawnego warszawskiego getto, wydobyto z ziemi kilka tysięcy artefaktów.
Miniony rok był dla nas wyjątkowo intensywny: zrealizowaliśmy kilka ważnych projektów i rozpoczęliśmy kolejne współprace. Gra edukacyjna, wystawa plenerowa, publikacja antologii tekstów literackich o getcie warszawskim, konferencja w związku z 80. rocznicą Akcji „Reinhardt”, badania archeologiczne – to jeszcze nie wszystko, co wydarzyło się w Muzeum w 2022 roku. Zapraszamy do zapoznania się z filmem podsumowującym aktywności Muzeum Getta Warszawskiego w ubiegłym roku.
Nasza misja utrwalenia pamięci o Zagładzie nabrała nowego znaczenia w obliczu agresji Rosji na Ukrainę, w wyniku której obrazy wojennej pożogi opuściły ramy archiwalnych fotografii i stały się dramatyczną codziennością sąsiadów zza wschodniej granicy. Podsumowanie roku rosyjskiej inwazji z perspektywy Muzeum Getta Warszawskiego znajdziecie tutaj.
Rok 2023 jest dla nas szczególnie ważny. Już niedługo, 19 kwietnia, będziemy obchodzić 80. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim – największego aktu masowego oporu ludności żydowskiej przeciwko okupantowi niemieckiemu. Wraz z partnerami – Żydowskim Instytutem Historycznym im. Emanuela Ringelbluma, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce – przygotowaliśmy bogaty program wydarzeń poświęconych tej dacie, z którym możecie się zapoznać na stronie warsaw1943.pl.
Dziękujemy, że jesteście z nami!