„Podpisanie umowy między Muzeum Getta Warszawskiego a Fundacją Nissenbaumów to historyczne wydarzenie”
Podpisana 6 czerwca w Sali im. Józefa Piłsudskiego – znajdującej się na XI piętrze gmachu PAST-y – umowa o wzajemnej współpracy Muzeum Getta Warszawskiego i Fundacji Nissenbaumów jest już szóstym z kolei porozumieniem dotyczącym kooperacji, jakie podpisała nasza instytucja. MGW podpisało już takie umowy z Muzeum Treblinka, Muzeum Powstania Warszawskiego, Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce, Muzeum na Majdanku i Instytutem Pamięci Narodowej.
To pierwsza umowa o współpracy podpisana przez dyrektora Muzeum Getta Warszawskiego, Alberta Stankowskiego z organizacją międzynarodową. Fundacja Nissenbaumów od 36 lat ratuje świadectwa i zabytki kultury żydowskiej w Polsce, upamiętnia miejsca walki i męczeństwa Żydów, upowszechnia wiedzę o tradycjach wspólnych relacji polsko-żydowskich. „Upamiętniamy tych, o których nikt już nie może się upomnieć” – powiedział dyrektor Muzeum, Albert Stankowski.
Wspólne działania MGW i Fundacji Nissenbaumów będą celować w „utrwalenie pamięci o społeczności żydowskiej, w szczególności tej jej części, która żyła i zginęła w Warszawie, w getcie warszawskim” – powiedziała dr Halina Postek, kierowniczka Działu Edukacji Muzeum zaznaczając, że liczy na wiele wspólnych przedsięwzięć edukacyjnych.
„Podpisanie tej umowy to to historyczne wydarzenie i Boże błogosławieństwo” – stwierdził Prezes Fundacji Nissenbaumów, Gideon Nissenbaum. – „Dla Żydów przypadek nie istnieje. Mój ojciec (założyciel i pierwszy prezes Fundacji – przyp. red.), Sigmund Nissenbaum, był w getcie warszawskim jednym z tych dzieci, które szmuglowały do niego jedzenie i broń z amunicją. Znalazł się potem w jednym z ostatnich transportów do Treblinki. Zawsze bardzo pragnął, by w Warszawie powstało Muzeum Getta Warszawskiego. To w tym budynku, budynku PAST-y, mieściło się pierwsze biuro fundacji, założonej w 1983 roku”. Dodał m.in., że także nieprzypadkowo data podpisania umowy to 6 czerwca, dokładnie osiem miesięcy po śmierci matki, Sonji Nissenbaum, także prezes Fundacji.
Dyrektor Stankowski zaznaczył, że podpisanie umowy symbolicznie inicjuje rozpoczęcie akcji „Tu było getto. Pamiętamy!”, związanej z upamiętnieniem Żydów wywiezionych z gett mazowieckich.
Przy podpisaniu umowy byli także obecni m.in. Monika Krawczyk, przewodnicząca Związku Gmin Wyznaniowych w Polsce i Artur Hofman, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.
Anna Kilian