„Oni tu byli” — 80. rocznica zagłady getta w Białobrzegach
W sobotę 20 listopada w Białobrzegach odbędą się uroczystości pt. „Oni tu byli”, upamiętniające 80. rocznicę zagłady getta. Organizatorem ceremonii jest Kościół parafialny Świętej Trójcy.
Uroczystości rozpoczną się o godzinie 16:00 koncertem zespołu Trio Cantabile, który wykona znane piosenki żydowskie. Na godzinę 17:00 zaplanowany jest początek mszy świętej w intencji żydowskich mieszkańców Białobrzegów, które padły ofiarami nieludzkiej polityki nazistowskich Niemiec. Po mszy przewidziane jest składanie zniczy i kwiatów. Uroczystościom towarzyszyć będzie wystawa zdjęć Tadeusza Rolkego, przedstawiających cmentarze żydowskie z całej Polski.
Getto w Białobrzegach powstało w kwietniu lub maju 1941 roku i na początku było gettem otwartym. Przesiedlono tam rodziny żydowskie z Białobrzegów i okolicznych miejscowości, m.in. z Przytyku, Grójca, Stromca, Wyśmierzyc, Warki i Nowego Miasta nad Pilicą. W styczniu 1942 roku getto zostało zamknięte, a między wrześniem a październikiem 1942 r. ostatecznie zlikwidowane. Część więźniów getta – w tym starców, dzieci i pacjentów szpitala epidemicznego – zamordowano na miejscu, innych zaś (ok. 3500 osób) pogoniono do Dobieszyna, skąd wywieziono do obozu zagłady w Treblince. W getcie zostało 100-200 zdolnych do pracy osób, których zmuszono do uporządkowania terenu, a następnie wysłano do obozu pracy w Skarżysku-Kamiennej. Większość z nich trafiło później do obozów koncentracyjnych.