Odsłonięcie tablicy ku pamięci Szewacha Weissa w Kołobrzegu
W piątek 23 czerwca w I LO Dwujęzycznym im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu odbyła się wyjątkowa uroczystość. Na parterze szkoły odsłonięta została tablica pamiątkowa ku czci zmarłego w lutym tego roku wybitnego polityka Szewacha Weissa, który gościł w Kołobrzegu w latach 2001-2003 podczas Dni Tolerancji.
W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy oraz grupa uczniów z Izraela wraz z opiekunami, w ramach trwającej już ponad dekadę wymiany międzyszkolnej. Tablicę odsłonił Yacov Livne, ambasador Izraela w Polsce, Tomasz Tamborski, Starosta Kołobrzeski, oraz gość specjalny – Albert Stankowski, dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego.
W swoim przemówieniu Yacov Livne przypomniał wyjątkową postać Szewacha Weissa, który budował mosty porozumienia pomiędzy Polską i Izraelem: mam takie wrażenie, że wy, wasze szkoły, uczniowie, nauczyciele wykonujecie lepszą pracę niż wielu dyplomatów na rzecz budowania mostów. Przypomniał również, że trudno wyobrazić sobie polską historię bez żydowskich obywateli Rzeczpospolitej. Wzajemna historia Polaków i Żydów jest bardzo długa, rozciąga się na ponad 1000-letni okres współegzystowania. W pewnym momencie historii ponad połowa wszystkich Żydów zamieszkiwała w Polsce. Trudno sobie wyobrazić dziś Izrael, nasze żydowskie dziedzictwo bez korzeni, które są tutaj, w Polsce. Pewnie się z tym zgodzicie, że tak samo trudno sobie wyobrazić polskie dziedzictwo bez wkładu, bez historii polskich Żydów.
Jak podkreślił dyrektor kołobrzeskiego liceum Artur Dzierkowski, szkoła tą tablicą chce uczcić pamięć człowieka, który swoim życiem i działaniem głosił tolerancję, pojednanie, przyjaźń między narodami. Chcemy, by w szkole, która stawia na otwartość i szacunek do drugiego człowieka, młodzi ludzie mogli czerpać inspirację do budowania kolejnych mostów z wielkiego przyjaciela Polski i polskiej młodzieży, jakim był Szewach Weiss.
Wzruszenia uroczystością nie krył dyrektor MGW Albert Stankowski, absolwent kołobrzeskiego I LO oraz współtwórca „Dni Tolerancji”, które w Kołobrzegu miały miejsce w latach 2001-2003. Jestem głęboko poruszony tym, że nasze działania, które rozpoczęliśmy ponad 20 lat temu w tym mieście, tak pięknie się rozwijają. Bez względu na to, jaka jest sytuacja polityczna, Kołobrzeg jest miastem, który podaję za przykład przyjaźni, która się rozwija, przyjaźni pomiędzy młodzieżą, bo to jest przyszłość.
Szewach Weiss urodził się 5 lipca 1935 roku w Borysławiu, zmarł 3 lutego 2023 roku. Był izraelskim dyplomatą, politykiem oraz profesorem nauk politycznych. II wojnę światową przeżył dzięki pomocy Ukrainki Julii Lasotowej oraz Polaków: Anny i Michała Górali, Julii Potężnej i jej syna Tadeusza. Po zakończeniu działań wojennych całą rodziną wyjechali do Wałbrzycha, a później na tereny obecnego Izraela. Szewach Weiss prowadził tam działalność naukową, dziennikarską, polityczną i był wybitnym sportowcem. Był ambasadorem Izraela w Polsce w latach 2001-2003. Za swoje zasługi dla Polski otrzymał order Orła Białego.
Tablica odsłonięta w Kołobrzegu jest pierwszym takim upamiętnieniem tego wybitnego polityka i naukowca. Jej autorem jest lokalny rzeźbiarz Romuald Wiśniewski.