Odsłonięcie muralu na Miłej 5 w Warszawie!

odsłonięcie muralu na Miłej - zaproszenie

Na muralu upamiętniliśmy członków i członkinie Żydowskiej Organizacji Bojowej w tym: Mordechaja Anielewicza – komendanta ŻOB, Mirę Fuchrer, Izraela Chaima Wilnera, Rachele Zylberberg, Lutka Rotblata oraz Tosię Altman. Oni wszyscy ukrywali się podczas powstania w getcie w bunkrze na Miłej 18.

Łącznie z ludnością cywilną przebywało w nim blisko 300 osób. 8 maja 1943 r. Niemcy otoczyli bunkier. Ludność cywilna opuściła kryjówkę, ale bojowcy podjęli walkę. Niemcy wrzucili do środka granaty i wpuścili gaz. Pozbawieni nadziei na ratunek bojowcy najprawdopodobniej popełnili samobójstwo. Tylko kilka osób zdołało opuścić bunkier nieobstawionym wyjściem, w tym Tosia Altman.

Słowa Chaima Wilnera: „My nie chcemy ratować swojego życia. Z nas żaden żywy nie wyjdzie. My chcemy ratować ludzką godność” – stały się symbolem walki o honor.

W wycinaniu szablonów z wizerunkami brali udział uczniowie i uczennice z LXXXI Liceum Ogólnokształcącego im. Aleksandra Fredry i Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie.

Nowa, wielkoformatowa praca ozdobi ścianę budynku przy ul. Miłej 5 (vis-à-vis Kopca Anielewicza), nieopodal stanowiska archeologicznego u zbiegu ulic Miłej i Dubois, gdzie w 2022 ruszyły badania archeologiczne i wykopaliska prowadzone przez Muzeum Getta Warszawskiego razem z zespołem naukowców z Christopher Newport University i Akademii im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku – filii AFiB Vistula. wydobywając z ziemi wiele fascynujących przedmiotów.

Podczas wydarzenia posłuchamy o procesie powstawania muralu, jego bohaterkach i bohaterach i niezwykle ważnym znaczeniu tego miejsca w przestrzeni współczesnej Warszawy.

Na uroczystości odsłonięcia muralu obecny będzie m.in. jego twórca Dariusz Paczkowski, dyrekcja i zespół Muzeum Getta Warszawskiego, przedstawiciele wspólnoty oraz Spółdzielni Mieszkaniowej MIŁA, młodzież i nauczyciele ze szkół uczestniczących w projekcie.