Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu
79 lat temu, 27 stycznia 1945 roku, wyzwolono niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady w Auschwitz-Birkenau, w którym zgładzono ok. 1,1 miliona osób, w tym ok. miliona Żydów. Na pamiątkę tego historycznego wydarzenia Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło w jego rocznicę Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu to dzień pamięci o ok. 6 milionach pomordowanych obywateli z Europy, w tym w zdecydowanej większości Żydów, przez nazistowskie Niemcy w czasie II wojny światowej. Z tej okazji Muzeum Getta Warszawskiego zorganizowało lub wzięło udział w wydarzeniach upamiętniających wszystkie ofiary tej zbrodni.
25 stycznia – XIV Dni Pamięci
W ramach Specjalnego Pakietu Edukacyjnego XIV DNI PAMIĘCI dla szkół i grup zorganizowanych Łódzkich Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, dr Halina Postek z Działu Edukacji MGW przeprowadziła warsztaty z łódzką młodzieżą, przybliżające problematykę Zagłady. Wzięło w nich udział czterdziestu uczniów.
26 stycznia – Warszawskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu
W ramach obchodów, pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie uczciliśmy pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. Stołeczne obchody zgromadziły przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, ambasad, organizacji społecznych i wyznaniowych.
27 stycznia – Państwowe obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Auschwitz-Birkenau i spacer edukacyjny po dawnym warszawskim getcie
Przedstawiciele Muzeum Getta Warszawskiego wzięli także udział w obchodach 79. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i ośrodka zagłady w Auschwitz-Birkenau, w którym zamordowano ponad milion ludzi.
W dzień pamięci o ofiarach „fabryki śmierci” symbolicznie oddaliśmy hołd każdemu odebranemu życiu, który nie doczekał się grobu. Relacja z obchodów dostępna jest tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=HwXZcRKlRlA
Także 27 stycznia w Warszawie Masza Makarowa z Działu Edukacji naszego Muzeum, autorka wydanego właśnie „Przewodnika po dawnym getcie warszawskim”, oprowadziła grupę 35 osób po północnej części terenu dawnego getta warszawskiego, największego getta w okupowanej Europie w czasie drugiej wojny światowej. Grupa również weszła na teren wykopalisk archeologicznych na skrzyżowaniu dzisiejszych ul. Miłej i Dubois, gdzie odsłonięto mury piwnic kamienic, które stanowiły część Bunkra Anielewicza. Badania w tym miejscu były prowadzone przez Muzeum Getta Warszawskiego latem 2022 roku a ich efektem było znalezienie tysięcy artefaktów.
28 stycznia – koncertu „Yiddish Tango Czasów Zagłady” w Klubie Babel
W Klubie Babel, w pierwszej części wydarzenia dr Wiesława Młynarczyk z Działu Edukacji Muzeum Getta Warszawskiego opowiedziała o różnych aspektach życia kulturalnego w getcie warszawskim, a następnie na scenie wystąpiła artystka, na co dzień mieszkająca w Jerozolimie – Olga Avigail Mieleszczuk, której towarzyszył zespół Tango Attack. Podczas koncertu „Yiddish Tango Czasów Zagłady” publiczność mogła usłyszeć m.in takie utwory jak: „Friling”, „Tango kołysanka z getta łódzkiego” czy „Rozmowa z dzieckiem” Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Towarzystwem Społeczno-Kulturowym Żydów w Polsce.
31 stycznia – Podsumowanie pierwszej części projektu „Otwieranie ciszy”
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu podsumowaliśmy pierwszą część projektu edukacyjnego „Otwieranie ciszy” przeznaczonego dla szkół znajdujących się na terenie dawnego getta warszawskiego, w którym do tej pory wzięły udział trzy placówki. Spotkanie poprowadziła dr Wiesława Młynarczyk z Działu Edukacji naszego Muzeum i Piotr Grabowski, nauczyciel z V Liceum Ogólnokształcącego im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie.
Na spotkaniu obecni byli uczniowie i nauczyciele, którzy aktywnie uczestniczyli w projekcie V LO im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie, XLV Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta, XVII Liceum Ogólnokształcące im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Warszawie – a także przedstawiciele społeczności szkolnej tych liceów. Nie zabrakło też uczniów i nauczycieli z kolejnych szkół, które dopiero będą w nim uczestniczyć. W trakcie podsumowania odsłoniliśmy także 3 tablice upamiętniające miejsca w dawnym getcie, które istniały przed powstaniem tych szkół.