Obchody 83. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę w Warszawie
17 września 2022 roku w Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary agresji radzieckiej na Polskę w 1939 roku. Muzeum Getta Warszawskiego reprezentowała rzeczniczka prasowa Katarzyna Brzezińska.
Obchody rozpoczęły się jak zwykle o godz. 17.00 przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie na Skwerze Matki Sybiraczki. W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele Fundacji Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, Związku Sybiraków i Federacji Rodzin Katyńskich. Obecna była również wiceprezydent miasta stołecznego Warszawy Aldona Machnowska-Góra, która podkreśliła, że w tym roku oddajemy hołd nie tylko ofiarom agresji sowieckiej sprzed kilkudziesięciu lat, lecz także ofiarom rosyjskiej wojny na Ukrainie.
W obchodach uczestniczył również gen. dyw. Leon Komornicki, prezes Fundacji Poległym i Pomordowanym na Wschodzie i jeden z twórców pomnika. Powiedział, iż pomnik jest „materialnym aktem zadośćuczynienia pamięci pomordowanych na «nieludzkiej ziemi» dwóch milionów obywateli Rzeczpospolitej”.
17 września 1939 r. Związek Radziecki dokonał napaści na Polskę, prowadzącą od ponad dwóch tygodni wojnę obronną z III Rzeszą. Złamano w ten sposób postanowienia zawartego 25 lipca 1932 r. paktu o nieagresji oraz umowy wynikające z przynależności do Ligi Narodów. Nie miał też miejsca akt wypowiedzenia wojny. Atak na Polskę był realizacją tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow, zawartego 23 sierpnia 1939 roku między III Rzeszą a Związek Radzieckim. Bezpośrednim następstwem ataku Związku Radzieckiego był tzw. czwarty rozbiór Polski – podział terytorium państwa polskiego między dwa europejskie państwa totalitarne.