Nowy obiekt w kolekcji MGW

Kolekcja Muzeum Getta Warszawskiego wzbogaciła się o nowy ciekawy obiekt – motocykl BMWR66 zaprojektowany w 1938 roku w Berlinie. Opowiadamy historię tego niezwykłego eksponatu.

Motocykl ten, jako pojazd cywilny miał swoją premierę na wystawie motocykli w 1938 r. w Berlinie. Model R66 był w tamtym czasie jednym z największych i najszybszych seryjnych motocykli na świecie. Fabrycznie (jak wszystkie BMW budowane na tej platformie) przystosowany był do jazdy z wózkiem bocznym, trzeba było jednak wówczas zastosować przekładnię końcową o innym przełożeniu. Wraz z wybuchem II wojny światowej motocykl został przemianowany na pojazd wojskowy. kalkomania zastosowana na motocyklu odnosi się do najbardziej prestiżowej dywizji — 1 Dywizja Pancerna SS „Leibstandarte SS Adolf Hitler” — Gwardia Przyboczna Adolfa Hitlera.

Jeden z takich egzemplarzy będzie można zobaczyć na wystawie stałej Muzeum Getta Warszawskiego. Motocykl z wózkiem bocznym został zrekonstruowany przez Dariusza Kanię, przy współpracy eksperta od pojazdów zabytkowych Adriana Malinowskiego. Warto przy tym wspomnieć, że w odbudowie wykorzystano blisko 80 proc. oryginalnych części. Pomimo przeznaczenia wyłącznie ekspozycyjnego, motocykl jest sprawny technicznie, co daje dodatkową satysfakcję i podnosi wartość emocjonalną całego przedsięwzięcia.