Marsz Pamięci 2025

Wczoraj, 22 lipca, wzięliśmy udział w Marszu Pamięci 2025, który już po raz czternasty przeszedł ulicami Warszawy, upamiętniając ofiary Wielkiej Akcji likwidacyjnej warszawskiego getta.

Wspólnie z innymi uczestnikami Marszu oddaliśmy hołd około 300 tysiącom Żydów i Żydówek wywiezionych z Umschlagplatzu do obozu zagłady w Treblince. 83 lat temu, 22 lipca 1942 roku, Niemcy rozpoczęli akcję deportacyjną z getta warszawskiego, zwaną „Wielką Akcją” lub „Grossaktion Warschau”. Tegoroczny Marsz dedykowany był muzykom i muzyczkom getta warszawskiego – ludziom, którzy tworzyli kulturę nawet w obliczu Zagłady.

Marsz przeszedł spod pomnika Umschlagplatz, przemierzając symboliczną trasę „od śmierci do życia” ulicami byłego getta, kończąc w Ogrodzie Krasińskich. Tam odbył się koncert plenerowy, podczas którego wysłuchaliśmy utworów skomponowanych przez artystów zamkniętych w getcie i wykonane po raz pierwszy po wojnie, jak np. „Arojs iz geganen a jid ojf der gas” (Wyszedł Żyd na ulicę, 1940) poety Icchoka Kacenelsona z muzyką Jakuba Gladsztajna – zrekonstruowany z nut odnalezionych w Archiwum Ringelbluma.

Dziękujemy Żydowskiemu Instytutowi Historycznemu za organizację tego poruszającego wydarzenia oraz wszystkim, którzy wspólnie z nami przywracają pamięć o ofiarach.