Konferencja prasowa inaugurująca rozpoczęcie projektu w ramach programu FEnIKS
Muzeum Getta Warszawskiego realizuje projekt pn.: „Renowacja i rozbudowa zabytkowych budynków d. Szpitala Dziecięcego Bersohn i Bauman przy ul. Siennej 60/Śliskiej 51 w Warszawie wraz z ich adaptacją na cele wystawiennicze i edukacyjne oraz realizacja Mediateki – części wystawy stałej Muzeum Getta Warszawskiego”. Realizacja projektu jest możliwa dzięki dofinansowaniu z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEniKS). Wysokość dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 57 423828,88 zł. Całkowita wartość projektu wynosi 323 879 688,83 zł.
Przedmiotem projektu jest renowacja i rozbudowa zabytkowych budynków Szpitala Dziecięcego im. Bersohnów i Baumanów przy ul. Siennej 60/Śliskiej 51 w Warszawie wraz z ich adaptacją na cele wystawiennicze i edukacyjne oraz realizacja Mediateki w ramach szerszej koncepcji stworzenia i udostępnienia publiczności Muzeum Getta Warszawskiego.Kompleks Szpitala Bersohnów i Baumanów tworzą dwa budynki historyczne – dawnego Szpitala dziecięcego oraz Laboratorium. Dzięki wsparciu finansowemu z Funduszy Europejskich zostaną one zaadaptowane na potrzeby nowych funkcji – wystawy stałej oraz Centrum Edukacyjnego. Powstaną również kubatury naziemne i podziemne pod dziedzińcem wewnętrznym Muzeum.Aktualnie prowadzony przez Muzeum kompleksowy projekt renowacji i rozbudowy zabytkowych budynków, obejmuje utworzenie docelowej siedziby Muzeum, przygotowanie wystawy stałej wraz z konserwacją i digitalizacją muzealiów oraz stworzenie Mediateki – innowacyjnej części wystawy stałej o charakterze uzupełniającym, umożliwiającej nowe, immersyjne formy korzystania z kultury, wraz z uwzględnieniem rozwiązań dla osób z różnymi formami niepełnosprawności oraz neuroróżnorodnych.
Konferencja odbyła się w Centrum Prasowym PAP
W ramach projektu przewidziana jest również realizacja działań kulturalnych i edukacyjnych z partnerami z innych państw, utworzenie nowych miejsc pracy, podnoszenie kompetencji pracowników w różnorodnych zakresach tematycznych m.in. dostępności, cyberbezpieczeństwa oraz zagadnień merytorycznych.Projekt ma charakter wieloaspektowy, dzięki czemu zostanie zachowane genius loci historycznych budynków, a Muzeum będzie prowadzić stałą działalność kulturalną, wystawienniczą i edukacyjną opartą na założeniach dostępności, włączenia społecznego i zrównoważonego rozwoju.Realizacja projektu jest przewidziana jest na lata 2023 – 2026.
Wizualizacja przyszłego Muzeum Getta Warszawskiego
Muzeum Getta Warszawskiego zostało powołane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2018 r. Jego misją jest upowszechnianie wiedzy na temat życia codziennego, strategii przetrwania, walki i Zagłady polskich Żydów w getcie warszawskim oraz innych gettach na terenie okupowanej przez Niemców Polski. Docelową siedzibą Muzeum Getta Warszawskiego jest zespół budynków dawnego Szpitala Dziecięcego im. Bersohnów i Baumanów przy ul. Siennej 60/Śliskiej 51, będący wyjątkowym świadek historii Warszawy. Podczas wojny Szpital znalazł się na terenie getta warszawskiego; jest jednym z nielicznych budynków, które przetrwały okupację. Tragedia Żydów uwięzionych w getcie warszawskim jest centralną częścią przyszłej wystawy stałej Muzeum. Jej celem jest uchwycenie złożoności żydowskiego doświadczenia podczas okupacji i zapewnienie zwiedzającym szerokiej perspektywy tamtych czasów. Narracja koncentruje się na głosach ofiar, szczególnie tych, które zostały pominięte po wojnie: głosach kobiet, dzieci, uchodźców, przesiedleńców i zmarginalizowanych społeczności. Narracja wystawy stałej zakotwiczona jest w artefaktach z epoki. Punktem zwrotnym były tu wykopaliska archeologiczne prowadzone w bezpośrednim sąsiedztwie tzw. Bunkra Anielewicz przy dawnej Miłej 18. Odkryte przedmioty: okulary, modlitewniki, naczynia będą znakami obecności prawdziwych ludzi.Misja Muzeum Getta Warszawskiego wykracza poza przypominanie wydarzeń historycznych, dążąc do stworzenia głęboko humanistycznego przesłania dla przyszłych pokoleń: „Nigdy więcej” oznacza „Nigdy więcej dla nikogo”. W październiku 2023 rozpoczęła się budowa docelowej siedziby Muzeum Getta Warszawskiego. Projekt jest aktualnie realizowany poprzez następujące umowy: Prace budowlane i konserwatorskie oraz instalacyjne dotyczące adaptacji budynków zabytkowych wraz z budową nowych budynków kubaturowych i przestrzeni kondygnacji podziemnych pod dziedzińcem wewnętrznym wraz realizacją wystawy stałej – umowa z dnia 11.10.2023 r. z konsorcjum w składzie Adamietz Warszawa sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie i Adamietz sp. z o.o. z siedzibą w Strzelcach Opolskich; Wielobranżowy nadzór inwestorski – umowa z dnia 18.05.2022 r. z ECM GROUP POLSKA S.A. z siedzibą w Warszawie oraz Wielobranżowy nadzór autorski – umowa z dnia 20.04.2021 r. z KB Projekty Konstrukcyjne sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie.