Fotorelacja | „Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli”
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z koncertu „Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli”, który odbył się 21 września w Teatrze Palladium.
Sala była wypełniona po brzegi. Koncert rozpoczął się od przemówienia wicedyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego Dariusza Lipowskiego, który przywitał licznych gości w imieniu ŻiH, Muzeum Getta Warszawskiego i Muzeum na Majdanku.
Część muzyczną otworzył wokalista i instrumentalista, popularyzator muzyki chasydzkiej Simcha Keller — przyjęto go oklaskami na stojąco. Keller nie był jedyną gwiazdą koncertu: tego wieczoru na scenie warszawskiego Teatru Palladium zabrzmiały utwory w wykonaniu Renaty Pzemyk, Natalii Niemen, Aleksandry Idkowskiej, Darka Malejonka i innych wykonawców.
Koncert „Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli” powstał z myślą o polskich Żydach, których 80 lat temu z miast, miasteczek i wsi dystryktów warszawskiego, radomskiego, krakowskiego, lubelskiego i galicyjskiego w ramach nazistowskiej akcji „Reinhardt” wywieziono do obozów zagłady w Treblince, Sobiborze i Bełżcu. Nie znamy wszystkich ich imion, ale możemy uczcić ich pamięć, śpiewając o nich i ich życiu. W programie koncertu znalazła się na przykład piosenka Darka Malejonka o grupie Oneg Szabat oraz piosenka „Dzieci Korczaka”, poświęcona tragicznemu losowi Starego Doktora, którą wzruszająco wykonała Renata Przemyk.
Koncert zakończył się pokazem dokumentu Michała Szymanowicza „Aktion Reinhardt”, który opowiada o zagładzie Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa i okręgu białostockiego. Jest to pierwszy polski dokument przedstawiający te dramatyczne wydarzenia. Premiera filmu odbyła się w warszawskim kinie „Iluzjon” podczas 19. edycji festiwalu Warszawa Singera.
Koncert „Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli” jest wspólnym projektem Muzeum Getta Warszawskiego, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Państwowego Muzeum na Majdanku oraz Towarzystwa Projektów Edukacyjnych. Objęty został Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Koncert grano już w różnych polskich miastach, między innymi w Lublinie czy Przemyślu.