Kamień węgielny pod Muzeum Historii Polski wmurowany. Muzeum Getta Warszawskiego gratuluje.

Mapa muzeów warszawskich dopełnia się. Z udziałem władz państwowych, samorządowych, duchowieństwa i dyrektorów stołecznych placówek muzealnych odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę siedziby stałej Muzeum Historii Polski na terenie Cytadel Warszawskiej.

Prezydent Andrzej Duda w uroczystym liście, przeczytanym przez podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciecha Kolarskiego, napisał, że cytadela przez 80 lat napełniała grozą serca Polaków. Była symbolem zniewolenia i terroru. I dodał, że dopiero teraz stajemy przed szansą na to, by ta przestrzeń, niegdyś złowroga, a potem pomijana, zaczęła odgrywać ważną i pozytywną rolę w świadomości Polaków.

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że to właśnie Polacy złożyli ogromną daninę krwi na wszystkich frontach II wojny światowej, tworząc „największe w historii świata państwo podziemne”, walcząc o „wolność, godność i człowieczeństwo”.Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński ocenił, że „nie ma narodu bez pamięci”. „Tę pamięć mądry naród pielęgnuje poprzez instytucje. Dziś przystępujemy tak naprawdę do budowy takiej właśnie instytucji, budowy pomnika naszej historii. Do realizacji największego i bezprecedensowego projektu w dziedzinie muzealnictwa w dziejach naszej ojczyzny i tym dziejom poświęconego”.W tubie wmurowanej w fundamenty muzeum znajdują się monety i banknoty obiegowe, monety i banknoty okazjonalne Narodowego Banku Polskiego, egzemplarz czwartkowego wydania dziennika „Rzeczpospolita” oraz filmy i zdjęcia prezentujące aktualny stan budowy muzeum umieszczone na nośniku USB.Kamień węgielny pobłogosławili duchowni rzymskokatoliccy, prawosławni, ewangeliccy, a także naczelny rabin Polski, Michael Schudrich.Gmach MHP będzie mieścić się na terenie Cytadeli Warszawskiej, w przyszłym Parku Niepodległości. Znajduje się tam też istniejące już Muzeum X Pawilonu oraz Muzeum Katyńskie, a jednocześnie budowana jest tam też nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego.