Historia ulicy Siennej – spacer varsavianistyczny
Muzeum Getta Warszawskiego rozpoczyna cykl comiesięcznych, edukacyjnych spacerów varsavianistycznych. Pierwszy już 9 czerwca – ulicą Sienną.
W przedwojennej Warszawie Sienna była jedną z ulic najbardziej wysuniętych na południe. Łączyła ubogą, robotniczą Wolę i zamożne Śródmieście. Mieścił się przy niej – i stoi nadal, ocalały z wojennej pożogi – budynek Szpitala Bersohnów i Baumanów zbudowany w 1878 roku, dom Towarzystwa Wzajemnej Pomocy Pracowników Handlowych i Przemysłowych, Szkoła Spółdzielczo-Handlowa Towarzystwa Oświaty Spółdzielczo-Handlowej, a także kinoteatr „Trianon”. Podczas okupacji ulica Sienna stała się jednym z najbardziej pożądanych adresów tzw. małego getta. To tutaj znajdowała się ostatnia lokalizacja Domu Sierot Stefanii Wilczyńskiej i Janusza Korczaka.
Historię ulicy Siennej i związanych z nią osób – m.in. lekarek związanych ze Szpitalem Bersohnów i Baumanów w warszawskim gettcie: Anny Braude-Hellerowej i Adiny Blady-Szwajger oraz pracującego w Szpitalu w latach 1905-1912 Janusza Korczaka – opowie pracowniczka działu edukacji Muzeum Getta Warszawskiego i przewodniczka po Warszawie, Jagna Kofta. W spacerze varsavianistycznym będą również uczestniczyć dr Halina Postek i dr Wiesława Młynarczyk z działu edukacyjnego MGW.
Przy ulicy Siennej 60, na ogrodzeniu Szpitala wiszą plansze otwartej 14 maja wystawy plenerowej Muzeum – „Pocztówki z naszej okolicy. Historia ulic Siennej i Śliskiej”.
Miejsce zbiórki uczestników spaceru to Pałac Kultury i Nauki od strony Teatru Studio – 9 czerwca o godzinie 12.
Anna Kilian